Indie jedná o nákupu plynu z Íránu, USA jsou proti

Indie by mohla začít od Íránu prostřednictvím takzvaného mírového potrubí nakupovat zemní plyn. Tvrdí to alespoň indický list Hindustan Times s tím, že je právě tato možnost jedním z hlavních témat nynějšího indicko-íránského summitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásobníky na plyn | Foto: Comstock Images

Pokud by se Indie skutečně rozhodla k projektu připojit, doplní tak Pákistán, který dohodu o stavbě potrubí z Íránu i přes odpor americké administrativy už na počátku tohoto týdne podepsal. Pokud odmítne, je možné, že se do projektu zapojí Čína.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý rozhovor Romana Chlupatého s Ali Fathollah-Nejadem

Jak přitom v rozhovoru s Romanem Chlupatým řekl íránsko-německý akademik a publicista Ali Fathollah-Nejad, nejen proto chtějí Spojené státy a další velmoci stavbě kontroverzního potrubí zabránit.

„Taková změna by mohla vést k zásadnímu přerozdělení sfér vlivu na euroasijském kontinentu. Právě proto Washington sabotuje projekt takzvaného mírového potrubí mezi Íránem, Pákistánem a Indií,“ řekl Nejad.

Pákistán ale považuje zajištění dodávek energií z Íránu za otázku svého národního zájmu. Indie, která se dostala pod silný nátlak USA, se zatím drží zpět.

Plynovodu se bojí i Rusko

Potrubí, které by mohlo přivést energie až do Číny považují podle Nejada za hrozbu nejen Američané, ale zřejmě i Rusové.

„USA si nepřejí, aby se Írán stal přirozenou a silnou mocností v regionu Blízkého východu. Nepřeje si to ani Rusko a Čína. Tyto země využívají Írán k vlastním cílům,“ dodal íránsko-německý publicista.

Igor Maňour, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme