Indie jedná o nákupu plynu z Íránu, USA jsou proti
Indie by mohla začít od Íránu prostřednictvím takzvaného mírového potrubí nakupovat zemní plyn. Tvrdí to alespoň indický list Hindustan Times s tím, že je právě tato možnost jedním z hlavních témat nynějšího indicko-íránského summitu.
Pokud by se Indie skutečně rozhodla k projektu připojit, doplní tak Pákistán, který dohodu o stavbě potrubí z Íránu i přes odpor americké administrativy už na počátku tohoto týdne podepsal. Pokud odmítne, je možné, že se do projektu zapojí Čína.
Jak přitom v rozhovoru s Romanem Chlupatým řekl íránsko-německý akademik a publicista Ali Fathollah-Nejad, nejen proto chtějí Spojené státy a další velmoci stavbě kontroverzního potrubí zabránit.
„Taková změna by mohla vést k zásadnímu přerozdělení sfér vlivu na euroasijském kontinentu. Právě proto Washington sabotuje projekt takzvaného mírového potrubí mezi Íránem, Pákistánem a Indií,“ řekl Nejad.
Pákistán ale považuje zajištění dodávek energií z Íránu za otázku svého národního zájmu. Indie, která se dostala pod silný nátlak USA, se zatím drží zpět.
Plynovodu se bojí i Rusko
Potrubí, které by mohlo přivést energie až do Číny považují podle Nejada za hrozbu nejen Američané, ale zřejmě i Rusové.
„USA si nepřejí, aby se Írán stal přirozenou a silnou mocností v regionu Blízkého východu. Nepřeje si to ani Rusko a Čína. Tyto země využívají Írán k vlastním cílům,“ dodal íránsko-německý publicista.