Indie míří ekonomicky nahoru, v roce 2018 by mohla předstihnout Francii a Británii

Indie by v příštím roce mohla předstihnout Británii a Francii a stát se pátou největší světovou ekonomikou, uvádí ve své úterní zprávě britské Centrum pro ekonomiku a výzkum obchodu (CEBR). Vzestup Indie je součástí trendu, v jehož rámci budou asijské ekonomiky v nadcházejících 15 letech významně dominovat žebříčku deseti největších světových ekonomických velmocí, uvedla agentura Reuters.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, euro (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Globální ekonomiku by podle odhadu CEBR měly povzbudit levné energie a nízké ceny technologií. Podle zástupce šéfa centra Cebr Douglase McWilliamse se Indii podaří předstihnout Francii a Británii navzdory zpomalení její ekonomiky, které způsobilo stažení bankovek vysoké peněžní hodnoty a zavedení jednotné daně na zboží a služby. Tento názor s ním sdílejí i ekonomové oslovení agenturou Reuters.

Vánoce se v Číně slaví hlavně v obchodech. Místní je berou jako další nákupní svátek

Číst článek

Čína by měla předstihnout Spojené státy na pozici světové ekonomiky číslo jedna v roce 2032, domnívá se CEBR. Bude jí to trvat o rok déle, než uváděla loňská zpráva. Ta ještě počítala s výraznějším dopadem politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na světový obchod.

Cebr předpokládá, že v několika následujících letech bude Británie zaostávat za Francií. Brexit by ale měl mít podle jeho odhadu na ostrovní ekonomiku menší vliv, než jaké z něj nyní panují obavy, a Británie by mohla Francii znovu předstihnout už v roce 2020.

Rusko, které je závislé na cenách ropy a příliš spoléhá na energetický sektor, by se podle zprávy mohlo v roce 2032 propadnout na 17. příčku ze svého současného 11. místa.

Podle ekonomů, které v říjnu oslovila agentura Reuters, by se celosvětový hospodářský růst měl v roce 2018 mírně zrychlit na 3,6 procenta z letošních 3,5 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme