Indie zakázala kvůli neúrodě vývoz bavlny, na trhu je jí ale dostatek

Indie zakázala vývoz bavlny. Obává se totiž, že jinak nebude mít dostatek této suroviny pro své textilky. Úrodu letos poškodili škůdci a podepsaly se na ní také nemoci. Cena bavlny se ihned po oznámení zákazu skokově zvýšila o pět procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavlna | Foto: Agricultural Research Service

„Prvotní šok už opadl a v současnosti cena bavlny opět klesá a zdražení z pondělka, z úterka už bylo téměř celé smazané,“ upřesňuje analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Připomíná, že Indie je druhým největším spotřebitelem bavlny po Číně a přestože v exportu je země až na třetím místě, podíl indické bavlny na trhu je nepochybně znát.

Zákaz vývozu bavlny platí v Indii na dobu neurčitou. Ministerstvo zemědělství bude situaci sledovat a pokud se úroda zlepší, mohla by se surovina za několik měsíců opět začít vyvážet, myslí si Tomčiak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak informuje o situaci na světovém trhu s bavlnou

„Ale samozřejmě zase naopak, kdyby byla ještě nižší úroda oproti očekáváním, tak by zákaz byl prodloužený,“dodává.

To by se mohlo časem projevit i na cenách v České republice, Tomčiak ale uklidňuje, že za poslední půlrok cena bavlny na světových trzích poklesla asi o dvacet procent, takže maloobchody by mohly oblečení spíš zlevnit.

„Produkce bavlny byla v minulém roce obrovská. Byl výrazný přebytek oproti spotřebě, takže bavlny je na světovém trhu momentálně dostatek,“ potvrzuje.

Zásoby bavlny mají ve skladech například Spojené státy, které jsou největším exportérem, a indický výpadek dokáže pokrýt také bavlna z Austrálie, vysvětluje Tomčiak.

Ceny bavlny na světových trzích se podle něj snad brzy stabilizují, ve druhé polovině roku by ale mohly opět mírně stoupnout. Čínští a američtí zemědělci totiž signalizují, že na jaře osejí menší plochy, protože je výhodnější pěstovat jiné plodiny.

Tomáš Pavlíček, Barbora Kreuzerová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme