Zájezdy v červenci zdražily skoro o čtvrtinu. Lidé si připlatili i za bydlení nebo cigarety

Máslo v obchodech zdražuje nejvíc ze všech potravin. Jeho cena se podle Českého statistického úřadu vyšplhala v červenci na průměrných 54 korun za čtvrtkilové balení. Výrazně se zvýšily i ceny dovolených.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, finance, bankovky (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Ceny zboží a služeb minulý měsíc dál rostly, i když pomaleji než v červnu. Třeba zájezdy zdražily skoro o čtvrtinu. „Lidé mají větší zájem o rekreace, na což reagují cestovní kanceláře a agentury. Z údajů se dá taky dovodit, že přibylo spotřebitelů, kteří preferují vyšší kvalitu zájezdů a all inklusive,“ vysvětluje předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Centrální banka zvýšila úrokové sazby. Zdraží úvěry a hypotéky

Číst článek

Některé ceny potravin šly ale dolů. Třeba kilo melounu zlevnilo meziměsíčně o 10 korun. Pokles cen je přesto podle analytika ING Banky Jakuba Seidlera jen dočasný. „Inflace bude postupně zrychlovat - v tuhle chvíli se zdá, že bude setrvávat kolem 2,5 procent.“

Podle něj je to další signál k tomu, aby centrální banka znovu zvýšila úrokové sazby.

Červencová meziroční inflace byla přitom o 0,3 procentního bodu nižší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka. Uvedl to ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub. Důvodem byl podle něj výhradně vývoj cen potravin. Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta.

Dále se tak nachází v horní polovině tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v červenci meziročně zvýšily o 2,2 procenta, uvedl Holub.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme