Inflace na Slovensku v květnu zpomalila na 11,9 procenta. Byla na ročním minimu
Meziroční míra inflace na Slovensku v květnu zpomalila na 11,9 procenta z dubnových 13,8 procenta, byla tak nejnižší od loňského dubna. Tempo růstu spotřebitelských cen zvolnilo třetí měsíc v řadě, ještě v únoru inflace činila 15,4 procenta. Meziměsíčně v květnu ceny zboží a služeb klesly o 0,1 procenta, šlo o první pokles od konce roku 2020. Ve středu informoval slovenský statistický úřad.
V České republice meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zpomalil na 11,1 procenta z 12,7 procenta v dubnu.
Ke zmírnění inflace na Slovensku podle statistiků přispělo hlavně opětovné zavedení státních dotací na obědy v mateřských školkách a na základních školách, což se projevilo ve zpomalení růstu cen v kategorii stravování.
ČNB selhala, premiér moc mluví a málo vede, hodnotí dva roky české inflace bankéř Jonáš
Číst článek
V květnu zrychlil pokles cen pohonných hmot, proti loňsku byly levnější o více než 15 procent.
Tempo meziročního zdražování potravin v květnu dosáhlo 21,9 procenta, bylo tak nejpomalejší od loňského srpna. Stouply hlavně ceny masa, chleba, mléka, sýrů a vajec, stejně jako zeleniny, cukru a cukrovinek.
Ceny bydlení a energií vzrostly o 10,9 procenta, což bylo nejméně od začátku loňského roku. Právě potraviny a náklady na bydlení včetně energií mají dohromady největší podíl na výdajích slovenských domácností.
Slovenská centrální banka (NBS) ve své březnové prognóze odhadla, že inflace na Slovensku v letošním roce zpomalí tempo, nadále by však míra inflace měla být dvouciferná. Loni spotřebitelské ceny v zemi stouply o 12,8 procenta, nejvíce od roku 1993.