Inflace mírně stoupla, nezaměstnanost klesá

Spotřebitelské ceny zaznamenaly v minulém měsíci mírný růst o 0,4 procenta. Roční míra inflace tak dosáhla v dubnu 4,6 procenta. Tento vzestup inflace má podle analytika Patria finance Davida Marka na svědomí několik specifických faktorů, které by se už neměly v následujících měsících opakovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patří mezi ně zvýšení poplatků za bankovní služby, pekárenských výrobků a obilovin. Dlouhodobějším faktorem je pak obrat v cenách pohonných hmot. Pro další měsíce odborníci očekávají mírnější hodnoty a tím, že na konci roku by se inflace měla pohybovat těsně nad čtyřmi procenty. Pro Davida Marka nejsou nyní uveřejněná čísla žádným překvapením.

Míra registrované nezaměstnanosti činila ke konci letošního dubna 8,3 procenta a klesla tak letos už potřetí. Ve srovnání se závěrem letošního března, kdy činila 8,7 procenta, se snížila o 0,4 procentního bodu. Podle analytika Patria finance Davida Marka mají na pokles nezaměstnanosti vliv zejména sezónní faktory, které se v tomto období každoročně opakují. Je to způsobeno zejména zvýšením pracovních příležitostí v zemědělství a stavebnictví.

Milan Kopp, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme