Inflace rostla kvůli drahým pohonným hmotám

Spotřebitelské ceny v dubnu mírně vzrostly. Inflace se oproti loňsku zvýšila o jednu desetinu na 1,6 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Hlavním důvodem růstu cen prudké zdražení pohonných hmot na čerpacích stanicích, které souviselo s nedávným ropným šokem na světových trzích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ceník čerpací stanice | Foto: Jan Rosenauer

Pohonné hmoty v dubnu podražily o 8,4 procenta. Benzin Natural 95 byl v dubnu nejdražší od října 2004. Ceny motorové nafty byly v historii vyšší pouze v září a říjnu 2000. Ceny pohonných hmot rostly rychle i v meziročním vyjádření. Zatímco v předchozích třech měsících zlevňovaly, v březnu podražily o 6,1 procenta.

Mírně podražily také lázeňské pobyty, ubytovací služby a oblečení. Naopak o dvě procenta levnější byly dovolené a mírně poklesly i ceny zemního plynu a elektroniky. Dolů se vydaly i ceny u řady potravin. Čerstvá zelenina zlevnila o desetinu, mírně nižší byly i ceny piva, vepřového masa, drůbeže, vajec, mléka a sýrů.

Ekonomové očekávají, že inflace v květnu naposledy poklesne až k úrovni jednoho procenta, v následujících měsících však tempo růstu cen zrychlí. "Mírný růst v dubnu byl odchylkou z trendu postupného poklesu spotřebitelských cen, který bude vrcholit v červenci tohoto roku. V létě bude růst cen pro spotřebitele velmi nízký, na podzim se opět začne zvyšovat, aby v závěru roku přesáhl dvouprocentní hladinu," uvedl analytik Raiffeisenbank Miroslav Brabec.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme