Inflace se mírně zvýšila, nezaměstnanost klesla

Spotřebitelské ceny vzrostly skoro o 3 procenta. Je to nejvyšší míra inflace za poslední dva roky. K silnějšímu růstu květnových cen přispěly zejména zdražení stravovacích a ubytovacích služeb v důsledku změn daně z přidané hodnoty i drahá ropa. Nezaměstnanost v květnu klesla pod 10 procent. Podle ministerstva práce a sociálních věcí je bez místa přes 520 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupní vozíky | Foto: Jan Rosenauer

Europesimisté budou po dnešku zklamáni. Statistiky totiž ukázaly, že vstup do Evropské unie nezpůsobil dramatické zdražení, jak se někteří lidé obávali. Ceny sice byly v květnu o 2,7 procenta vyšší než před rokem, ovšem ve srování s letošním dubnem vzrostly pouze o 4 desetiny procenta, tedy méně, než většina analytiků předpokládala.

Spotřebitelské ceny rostly především kvůli zvýšení DPH u některého zboží a většiny služeb, nejvíce podražily stravovací služby a služby pro domácnosti, dodává Vladimír Pikora z Volskbank CZ. "Nedošlo k nárůstu cen o celý růst DPH. Restauratéři a poskytovatelé služeb zvýšili ceny o méně než činí daň. V boji o zákazníka si mnozí podnikatelé snížili marže, což umožnilo nižší nárůst cen."

Lidí bez práce ubylo. Nezaměstnanost v květnu klesla na 9,9 procenta a na podpoře je tak přes 520 tisíc lidí. Tradičně nejvyšší problémy jsou v okresech Most a Karviná. Nejlépe je na tom Praha a okolí. Analytička České spořitelny Helena Horská říká, že jde o sezónní výkyv. "Podle mého názoru míra nezaměstnansti v České republice poklesla pod 10 procent v důseldku růstu sezónních pracích v zemědělství, ve službách a také ve stavební výrobě. Bohužel na snížení míry nezamětsnanosti se také podílelo vyřazení některých žadatelů o podporu v nezaměstnanosti z evidence úřadů práce." Tito lidé buď odešli do předčasného důchodu, nebo v případě mladé generace odjeli do ciziny nebo šli na vojnu.

"Migrace za prací u nás není obvyklá," oponuje Vladimír Hrubý z ministerstva práce a sociálních věcí. Že by davy lidi odjížděli po 1. květnu do Evropské uni za prací, to je spíš přání některých analytiků než skutečnost."

V dalších měsích by se nic dramatického dít nemělo. Analytici se obávají přílivu absolventů - ministerstvo říká, že je to zbytečné. Funguje aktivní politika zaměstnanosti. A ti, kterých se to týká? "Mám střední školu stavební, ale v tomto oboru chtějí vfětšinou praxi, takže s tím mám potíže, "dodává sotva 20letý Tomáš, který by prý nejraději stavěl mosty.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme