Inflace zrychlila růst kvůli dražšímu bydlení. Období levných energií podle analytiků končí

Spotřebitelské ceny v srpnu meziročně stouply o 2,5 procenta, v červenci tempo inflace činilo 2,3 procenta. Na zrychlení růstu cen se podepsalo zejména dražší bydlení. Proti loňskému srpnu byly vyšší i ceny za dopravu, rekreaci a kulturu. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Zároveň podle analytiků postupně končí období relativně nízkých cen energií, což pocítí stále více domácností.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panelový dům, panelové domy, sídliště, panelák | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Oproti červenci se ceny zvýšily o 0,1 procenta. Také tento vývoj ovlivnilo podle statistiků zejména zdražení bydlení.

Srpnová nezaměstnanost v Česku byla nejnižší za posledních 22 let. Oproti červenci se nezměnila

Číst článek

„Svůj růst zrychlily hlavně ceny za bydlení. To se projevilo jak na meziměsíčním, tak meziročním vývoji. V rámci bydlení zdražily ceny elektřiny, nájemného i tepla a teplé vody. Ceny za bydlení vzrostly oproti loňskému srpnu o 3,2 procenta a měly tak největší vliv na meziroční zvýšení celkové cenové hladiny,“ uvedla Pavla Šedivá z odboru statistiky cen Českého statistického úřadu.

Za zrychlením meziroční inflace vedle cen bydlení stály ceny potravin a nealkoholických nápojů, které přešly z červencového poklesu do růstu o 0,6 procenta. Vliv na to měla hlavně zelenina, kde zdražily brambory. Meziročně vyšší byly také ceny výrobků a služeb osobní péče.

U alkoholických nápojů a tabáku meziroční zdražení zpomalilo. Naopak zlevnění proti loňskému srpnu statistici zaznamenali u oděvů, cen telefonních a faxových služeb a zemního plynu v bydlení.

Meziměsíčně spolu s bydlením zdražily dovolené s komplexními službami, výrobky a služby osobní péče, nealkoholické nápoje, sýry, tvaroh a masa. Mírně proti červenci zlevnily auta, lihoviny, oděvy a obuv. Nižší ceny byly také u zeleniny, ovoce, cukru, pekárenských výrobků a obilovin.

Vyšší ceny za elektřinu a plyn

„Přes léto zdražovali zejména menší distributoři elektřiny, kteří tak navázali na zdražování větších hráčů v prvním letošním pololetí. Blízko svých několikaletých maxim se během srpna držely také ceny pohonných hmot," řekl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

S miliony pro kousek mýdla. Podívejte se, jak vypadá venezuelská inflace v praxi

Číst článek

Rychlý růst cen elektrické energie je podle analytika ČSOB Petra Dufka způsoben prudkým zdražením silové elektřiny na burze v Německu. „Doba relativně levných energií je pryč a s koncem fixačního období to pocítí stále více českých domácností," poznamenal.

Tlaky na růst cen budou podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera postupně sílit nejen kvůli růstu mezd, ale i vlivem růstu cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti.

„K tomu se zároveň bude přidávat zrychlování cen potravin z titulu slabší sklizně v souvislosti se suchy v letošním roce. Uvedené efekty patrně povedou k tomu, že inflace v první polovině příštího roku překoná tříprocentní hranici," doplnil.

Zvyšování úrokové sazby?

Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský odhadl, že vysoká poptávka po energiích v Evropě může vést příští rok k růstu ceny elektřiny i plynu až o deset procent.

„Vzhledem k rychlému růstu ekonomiky a stále rychlejšímu růstu mezd je vývoj spotřebitelských cen stále velmi klidný. Nicméně je spíše jen otázkou času, kdy pokles ziskových marží donutí výrobce zvyšovat ceny," upozornil hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Údaje o inflaci podle ekonomů povedou Českou národní banku k tomu, že dál zvýší úrokové sazby, a to již na zářijovém zasedání.

„Kromě toho, že kurz koruny stále zůstává na slabších úrovních, bude k utažení měnových podmínek nutit centrální banku i situace na trhu práce," uzavřela ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme