Inflace v Česku mírně zpomalila svůj růst

Meziroční míra inflace v březnu zpomalila růst na 1,7 procenta po 1,8 procenta v únoru. Podle statistiků stouply meziměsíčně spotřebitelské ceny o jednu desetinu procenta. Největší vliv na meziroční růst měly dražší potraviny, nealkoholické nápoje a bydlení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inflace

Inflace

„Aktuální míry inflace ve světě jsou stále relativně nízké a problémy s jejím krocením mají především rychle rostoucí rozvíjející se ekonomiky. Obavy z inflace v současné chvíli vyplývají z rychle se zvyšujících cen komodit, především ropy a potravin,“ vysvětluje analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O inflaci mluvil na Rádiu Česko analytik Raiffeisenbank Michal Brožka

Podle něj navíc zdražování v Česku brzdí i relativně slabá domácí poptávka: „Tím, že je domácí poptávka slabá, tak i přesto, že zde dojde a dochází ke zdražení některých položek z důvodu vyšších cen ropy a potravin, tak lidé budou zase utrácet za jiné položky a zde bude tedy tlak na pokles cen.“

Vliv na ceny ale má i dovážená inflace. „Faktor vyšších dovozních cen, zejména ropy, je hlavní inflační riziko pro letošní rok - čili ropa, plyn, paliva a potraviny. Vyšší růst cen ropy ve světě se částečně také promítne do jiných cen, například do dopravy, takže je to hlavní inflační faktor pro tento rok,“ dodává Brožka.

Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme