Inflace v září klesla, nezaměstnaných je stejně

Lidí bez práce v září nepřibylo, ale ani neubylo. Nezaměstnanost tak v minulém měsíci zůstala stejně jako v srpnu na 9,4 procenta. O půl procenta poklesla v září inflace. Oproti loňskému září ovšem vzrostla, ale jen o osm desetin. Údaje za minulý měsíc dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Úřady práce evidovaly k poslednímu zářijovému dni 492.903 lidí bez práce, což bylo o 4594 osob více než na konci předchozího měsíce. Loni v září přitom činila míra nezaměstnanosti 8,5 procenta. Čerstvé údaje z trhu práce jsou v souladu s očekáváním analytiků. "Tradičně zde hraje roli sezónní efekt, když absoloventi škol začnou shánět práci, svou roli ale hraje i silná koruna, která nutí české exportéry snižovat náklady i v oblasti personální," potvrzuje Tomáš Vyskočil z Wood and Company.

Odborníci očekávají, že ve zbytku roku se bude nezaměstnanost zvyšovat a to hlavně kvůli pomalejšímu hospodářskému růstu a silné koruně. "Je možné počítat i s nějakou setinkou růstu ve spojitosti s nedávnými záplavami," dodal Vyskočil.

Nízkou míru inflace nadále drží především ceny potravin. Podle Jana Jedličky z Conseq finance ovlivnily navíc tento pozitivní trend i ceny zahraničních zájezdů. "Ve směru růstu pokračovaly ceny pohonných hmot, tento faktor byl ale nižší, než pozitivní efekt poklesu cen zájezdů a potravin," dodal Jedlička. Vliv mají dále ceny zemědělských výrobců, dovozní ceny a zpevňování kursu koruny, uvádí statistici.

Příznivý inflační vývoj v České republice otevírá podle analytiků prostor pro další snížení úrokových sazeb Českou národní bankou. "Do konce roku předpokládáme, že inflace poroste jen mírně, tudíž inflační vyhlídky zůstávají příznivé, a proto se domníváme, že Česká národní banka má další prostor pro snížení klíčových úrokových sazeb," uvedl Jedlička.

Meziročně o pět procent v srpnu klesla stavební výroba Tento propad zavinily povodně. Kdyby k nim nedošlo, činil by pokles stavební výroby pouze necelá dvě procenta, tedy méně než loni. Snížila se ale i produktivita práce ve stavebnictví a to o šest procent. "Pokračují také krátkodobé trendy, to znamená, že rostou opravy a údržba, než nová výstavba a rekonstrukce, a zároveň rychleji roste sektor inženýrského stavitelství ve srovnání s pozemním stavitelstvím," dodává Jan Shiesser ze společnosti Atlantik finanční trhy. Pozitivní je podle něj pokračující růst stavebních povolení na nové byty, který je meziročně vyšší o osm procent.

Martin Hromádka, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme