Insolvenční správce neuznal nárok Česka na rezervy nafty uložené v Německu

Česku hrozí, že přijde o nouzové zásoby nafty. Insolvenční správce německé společnosti Viktoriagruppe totiž neuznal, že nafta uložená v jejím německém skladu patří Česku. Firma podala návrh na insolvenční řízení, protože dluží na daních zhruba 350 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní správa hmotných rezerv stěhuje naftu ze skladů Viktoriagruppe, firma neplatila daně a má obstavené účty /ilustrační foto/ | Foto: Státní správa hmotných rezerv

Ve skladech německé společnosti má Česko uložené desítky milionů litrů nafty. Insolvenční správce ale vlastnické právo neuznal, přestože mu Správa státních hmotných rezerv v prosinci poslala desítky dokladů.

„V roce 2010 došlo podle jeho názoru ke smísení nafty, která patřila České republice, s naftou údajně společnosti Viktoriagruppe,“ zmínil jeden z důvodů rozhodnutí šéf české Správy hmotných rezerv Pavel Švagr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česku hrozí, že přijde o nouzové zásoby nafty v Německu. Více zjišťovala redaktorka Zuzana Švejdová

Insolvenční správce navíc vytýká, že smlouva o uskladnění nafty je v rozporu s německými právními předpisy.

S tím ale Správa nesouhlasí. K doložení má navíc faktury za nákup nafty i faktury, které zaplatila za její ochraňování. Vyjádření insolvenčního správce chce stát co nejdříve napadnout.

Podle jednatele společnosti Viktoriagruppe Lubomíra Novotného jde řízení mimo českou pobočku. „Informaci o tom nemám, s insolvenčním správcem komunikují výhradně zástupci společnosti Viktoriagruppe v Německu,“ řekl Českému rozhlasu.

Státní hmotné rezervy: Vybrané základní suroviny, materiály, polotovary a výrobky určené pro zajištění obranyschopnosti a obrany státu, pro odstraňování následků krizových situací a pro ochranu životně důležitých hospodářských zájmů státu.

Už loni v létě kontroloři zjistili, že v německém skladu chybí 700 tisíc litrů české nafty. Společnost Viktoriagruppe proto zaplatila půlmilionovou pokutu a zásoby doplnila. V září ale proběhla další kontrola, která prokázala další ztráty - konkrétně 5,5 milionu litrů.

Správa státních hmotných rezerv se proto rozhodla převézt palivo do nových skladů. Jenže kvůli návrhu na insolvenční řízení se s naftou nemůže manipulovat.

Z českých skladů firmy Viktoriagruppe stát odvezl většinu nafty loni na podzim. Podnik měl totiž kvůli nezaplaceným daním obstavené účty.

Státní správa hmotných rezerv využívá pro skladování svých zásob služeb asi šesti firem.

Česká republika musí mít na základě evropských nařízení zásoby ropy a ropných produktů nejméně na 90 dnů. V současnosti má stát zásoby na 95 dní.

mta, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme