Intervence ECB zabrala, úroky u dluhopisů ohrožených zemí klesly
Úroky u španělských a italských dluhopisů výrazně klesly. Trh tak reaguje na nákupy dluhopisů ze strany Evropské centrální banky. Její vedení o tomto mimořádném opatření rozhodlo na noční schůzce. Akciové trhy ale nadále padají, hlavně kvůli obavám z následků snížení ratingu USA.
Úroky u dluhopisů Španělska a Itálie se v poslední době dostaly na rekordní úroveň. Nebezpečně se tak přiblížily hranici, na které musely Řecko, Irsko a Portugalsko požádat o mezinárodní pomoc.
Reakci finančních trhů po intervenci ECB sleduje Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu. Situaci zhodnotil v poledních Ozvěnách dne také hlavní ekonom poradenské společnosti Next Finance Vladimír Pikora
Evropská centrální banka chce svými nákupy výnosy z dluhopisů srazit níž. Podle obchodníků jen za dnešek utratí několik miliard eur. Banka svůj krok ale chápe jen jako dočasný. Přeje si, aby nákupy dluhopisů co nejdřív převzal záchranný fond eurozóny EFSF.
Změny, které mu to mají umožnit, ale budou podle odhadů hotové nejdřív na konci září. Trhy navíc pochybují, že fond má na nákupy dostatek prostředků. Navýšení jeho objemu se přitom brání Němci nebo Slováci.
Kromě nákupů dluhopisů Evropská centrální banka zdůrazňuje, že ohrožené země musejí tvrdě šetřit. Itálie proto v pátek oznámila nové kolo škrtů a reforem.
Kontroverzní krok
Akciové trhy se v první reakci na nákupy Evropské centrální banky vydaly směrem nahoru. Minulý týden se přitom hluboce propadaly. Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu ovšem považuje krok ECB za velmi kontroverzní.
„Je to na hraně a podle některých expertů dokonce až za hranou toho, co může ECB dělat. Je to věc, určená spíše fiskálním autoritám, ECB to ve svém mandátu nemá. Když to minulý rok udělala poprvé, tak to vyvolalo skutečnou bouři. Banka ale tvrdí, že je situace mimořádná a tak musí sahat k mimořádným krokům,“ vysvětlil Houska.
Nákupy podle něj vytvářejí jen dočasnou ochranu. ECB tak kupuje těmto zemím čas, dlouhodobé řešení to není. „Trhy pochybují o tom, že Španělsko a Itálie budou v rámci eurozóny konkurenceschopné. Pokud nebudou schopny dát odpověď na otázku, zda dokáží generovat hospodářský růst v jedné měnové unii s Německem, tak problémy eura nepřestanou,“ tvrdí Houska.
Hrozí druhá vlna krize
Hlavní ekonom poradenské společnosti Next Finance Vladimír Pikora považuje konání ECB za velmi špatný krok, který neměl nikdy nastat. Veřejná instituce podle něj vlastně odkupuje veřejný dluh.
„Znamená to, že vlastně my sami nakupujeme svůj vlastní dluh. To je velmi nezdravé a umožňuje to ohroženým státům, aby se mohly zadlužovat dál a dál. To není cesta ven, je to cesta do pekel. ECB nakonec bude mít jen špatná aktiva a nic se nevyřeší,“ varuje Pikora.
Reálně proto podle něj hrozí druhá vlna světové ekonomické krize. „Každou minutou tato možnost roste. Nevidím žádné dobré řešení, které by tomu mohlo zabránit,“ konstatuje ekonom Next Finance Vladimír Pikora.
O možném riziku návratu recese mluvil na Rádiu Česko ředitel konzultingu společnosti Deloitte a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer
„To, co je nyní více důležité než to, zda v několika následujících dnech udělají akcie nějaké to jedno procento plus nebo mínus je to, zda opravdu hrozí, že se ta nejistota kolem udržitelnosti financování státního dluhu nepřelije do něčeho, co může zahájit další kolo ekonomického poklesu rozvinutých zemí. To je mnohem větší riziko,“ upozorňuje ředitel konzultingu společnosti Deloitte a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.
„V momentě, kdy by spotřebitelé v rozvinutých zemích najednou ztratili důvěru v budoucnost a výrazným způsobem by snížili nákupy zboží a služeb, začne se to okamžitě promítat do ekonomické aktivity a zpomalení ekonomického růstu nebo dokonce pád ekonomiky do recese je na spadnutí,“ říká Niedermayer a dodává:
„Podstatný problém je, že dnes krize nevychází z finančního sektoru, jako v roce 2008, ale slabým místem ekonomiky je chování vlád. Tedy velmi vysoký dluh, velmi mlhavé plány na snižování toho dluhu, které najednou přivedly finanční trhy k tomu, že tu svoji nedůvěru přetavily ve velké poklesy cen dluhopisů a to může vést k celkem nepříjemným důsledkům.“
Asijské trhy klesají
Asijské burzy kvůli snížení ratingu Spojených států ze tří áček na stupeň AA+ padaly. V Tel Avivu dokonce o hodinu odložili začátek obchodování, což se stalo naposled před třemi roky, kdy padla banka Lehman Brothers.
Situaci na asijských trzích sleduje Dan Vořechovský ze společnosti Vořechovský Capital Management
„Asijské trhy zareagovaly na nákupy španělských a italských dluhopisů až v odpoledním obchodování. Již zavřely, ale pokud se neobjeví informace, které by burzy znovu ovlivnily, což je pravděpodobné, měly by asijské burzy zítra opět klesat,“ uvádí Dan Vořechovský ze společnosti Vořechovský Capital Management.
Cena zlata se v reakci na nejistotu v Americe i Evropě poprvé v historii dostala nad hranici 1700 dolarů za troyskou unci.
„I v Asii tak můžeme sledovat odklon ke zlatu, ale i ke stříbru,“ dodává Vořechovský.