Pro zemi naší velikosti je důležité být v něčem na špici, říká analytik Schneider. Klíč je spolupráce s USA

Osm let po návštěvě Hilary Clintonové navštívil Českou republiku další americký ministr zahraničí. Bílý dům vyslal do Prahy Mikea Pompea. „Američané ale nejezdí, aby poplácali po ramenou. Většinou jsou na stole konkrétní věci,“ upozorňuje bývalý náměstek ministra zahraničí a někdejší ředitel Aspen Institute Central Europe Jiří Schneider.

Interview Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý český velvyslanec v Izraeli Jiří Schneider

Bývalý náměstek ministra zahraničí a někdejší ředitel Aspen Institute Central Europe Jiří Schneider | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas Plus

Po středeční schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) Pompeo mimo jiné prohlásil, že spolupráce s ruskými a čínskými státními podniky při dostavbě jaderné elektrárny Dukovany by podle něj oslabila českou národní bezpečnost a suverenitu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klíčová je pro nás spolupráce s USA v otázkách kybernetické bezpečnosti, myslí si Jiří Schneider

Ocenil také, že Česká republika postupně mění ruskou vojenskou techniku za americkou. A zmínil i oblast kybernetické bezpečnosti.

Pompeo se ve středu setkal se zástupci několika českých a amerických technologických firem. Podle Scheinedera by mohlo jít o šanci pro Česko dostat se ke spolupráci s Američany na poli technologií. Právě tato oblast totiž vystřídala v žebříčku nejpalčivějších témat donedávna dominující otázku energetiky. 

Teď se totiž debata vede hlavně o budování vysokorychlostních sítí. „Je potřeba mít jistotu, že sítě budou fungovat a nebudou zneužity,“ shrnuje Schneider.

Američané přitom dlouhodobě upozorňují na nebezpečí spojená konkrétně s Čínou. „Málokterá země chce říct – odmítáme spolupracovat a priori ve všech oblastech. Jde ale o to, vymezit klíčové strategické oblasti, kam nechceme pustit partnera, ve kterého nemáme plnou důvěru,“ vysvětluje Schneider a dodává, že takové vymezení není totéž jako celkové uzavření trhu.

Rizika spojená s 5G

Host Interview Plusu proto připomíná aktivity Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který v některých otázkách prosazuje mezinárodní koordinaci.

To ve středu vyzdvihl i Pompeo. Na loňské konferenci v Praze totiž přijali experti dokument nazvaný Pražské návrhy, který uváděl nezávazné obecné principy, jež by měly rizika spojená se zaváděním sítí 5G omezit. Setkání expertů se má znovu konat letos v září.

„Pro zemi naší velikosti je docela důležité ukázat, že jsme schopni v nějaké oblasti být nejen konkurenceschopní, ale schopní být i na čele. O to je třeba stát a spolupráce s USA je v této věci důležitým kamenem, na kterém můžeme stavět svoji konkurenceschopnost,“ uzavírá.

Jan Burda, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme