Investice do obnovitelných zdrojů loni prudce rostly

Investice do ekologicky čistých energetických zdrojů se loni meziročně zvýšily o 30 procent. Vyplývá to z analýzy neziskové organizace Pew Charitable Trust, podle které se tak celosvětově do obnovitelných zdrojů „napumpovalo“ celkem 234 miliard dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrná elektrárna | Foto: Comstock Images

Největším investorem je Čína s projekty za 54,5 miliardy. Na druhém místě se pak umístilo Německo, kde se objem investic do ekologicky šetrných energetických zdrojů zdvojnásobil na 41 miliard.

„Investorům se líbí především zaručený zisk, protože tyto ekologicky čisté technologie, většinou jde o obnovitelné zdroje energie, jsou vesměs podporovány a je tam zajišťována výkupní cena,“ vysvětlil ve Světě o deváté analytik poradenské společnosti Ena Jiří Gavor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma okomentoval ve Světě o deváté analytik poradenské společnosti Ena Jiří Gavor

„Systém podpory se v jednotlivých státech liší, nicméně investoři to pokládají za méně rizikové.“

Pokud jde o strukturu nově uvedených elektrárenských kapacit v Evropě, 51 procent podle něj tvoří technologie založené na plynu, 41 procent tvoří obnovitelné zdroje a pouze 8 procent připadá na klasické elektrárny, tedy uhelné, jaderné, případně olejové.

Jiří Gavor přitom očekává, že investice v této oblasti porostou i nadále. „V časech celkové nejistoty ohledně budoucího vývoje může investor v případě podporovaných obnovitelných zdrojů pouze spekulovat, jestli návratnost investice bude 12 let nebo 15 let, ale ta investice se mu vrátí.“

Zájem o obnovitelné zdroje, hlavně fotovoltaiku či větrnou energii, podle něj ještě dále povzbudí havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima.

„V Německu to bylo i jasně deklarováno jako vlastně další aktualizace jejich energetické politiky a myslím si, že i řada jiných zemí bude svou energetickou politiku přehodnocovat ve světle tohoto vývoje. Nehovořím ale o zemích, které jsou tradičně silně pronukleární, jako je Francie,“ doplnil Jiří Gavor ve Světě o deváté.

Roman Chlupatý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme