Místopředseda Senátu žádá Českou národní banku, aby upozornila na problematické pojistky

Větší ochranu spotřebitelů, zejména jejich informování o možné neplatnosti smluv tzv. investičního životního pojištění, žádá po guvernérovi České národní banky Jiřím Rusnokovi místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS). V této věci se obrátil i na prezidenta Miloše Zemana, který jmenuje a odvolává vedení České národní banky. Oberfalzer to ve středu uvedl v tiskové zprávě. Banka uvedla, že není oprávněna posuzovat neplatnost pojistných smluv.

Praha (Aktualizováno: 20:26 9. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větší ochranu spotřebitelů, zejména jejich informování o možné neplatnosti smluv tzv. investičního životního pojištění, žádá po guvernérovi České národní banky Jiřím Rusnokovi místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Tato pravomoc je podle centrální banky svěřena výhradně soudům, popřípadě finančnímu arbitrovi. "Soudy aktuálně rozhodují na základě konkrétních okolností každého jednotlivého případu a soudní závěr o neplatnosti pojistné smlouvy životního pojištění nelze bez dalšího vztahovat na další případy," zdůraznila Česká národní banka.

Česká národní banka bude mít větší pravomoci u hypoték. Novelu zákona podepsal prezident

Číst článek

„Je nejvyšší čas připustit, že možná miliony klientů pojišťoven čelí možnosti, že jejich pojistné smlouvy životního pojištění jsou neplatné. Potenciálně ohrožené jsou řádově desítky miliard korun spotřebitelů a jde o závažnější problém, než byly známé mediální kauzy jako kampeličky či H-System,“ uvedl ve středu Oberfalzer.

Spolek Podvedení klienti loni v lednu otevřel poškozeným klientům možnost se u pojišťoven domáhat nároků ze smluv investičního životního pojištění. Pojišťovny nabízející investiční pojistky však tvrdí, že uzavřené smlouvy jsou v pořádku.

Rozhodnutí finančního arbitra a soudů o nesprávně účtovaných poplatcích v investičním pojištění se mohou podle člena výboru spolku Jiřího Chvojky týkat dvou milionů pojistek.

Místopředseda Senátu apeluje proto na vedení České národní banky, aby začalo vážně vnímat množící se rozsudky soudů o neplatnosti těchto pojistných smluv a konečně informovalo spotřebitele o možných důsledcích právních vad pojistných smluv, či dokonce jejich možné neplatnosti.

„Pokud si roky spoříte na důchod a najednou zjistíte, že smlouva fakticky nikdy nevznikla, je to velký problém. Česká národní banka je odpovědná za ochranu spotřebitelů, proto musí konat a na problém spotřebitele upozornit,“ uvedl Oberfalzer.

Odečítané náklady

Kauza investičního životního pojištění podle něj není jen o neplatnosti smluv. „Považuji za nepřijatelné, aby pojišťovny klientům odečítaly náklady, které si nesjednaly, spotřebitelé o nich nevěděli, a docházelo tak k neoprávněnému snižování pojistného plnění. Nelze ani připustit, aby Česká národní banka pouze přihlížela diskutabilní snaze největší pojišťovny uzavírat dodatky k problematickým pojistným smlouvám životního pojištění s cílem ochránit pojišťovnu a její zisky na úkor neinformovaných spotřebitelů,“ dodal Oberfalzer.

Veřejné finance je třeba konsolidovat, takže se daně časem zvýší všem, předpovídá guvernér ČNB Rusnok

Číst článek

Největší množství soudních rozhodnutí se týká smluv Generali České pojišťovny. Podle informací spolku Podvedení klienti ve sporech s touto pojišťovnou zatím ani v jednom případě arbitr nerozhodl v neprospěch klienta, pokud se spor týkal smlouvy investičního životního pojištění uzavřené v období mezi roky 2005 a 2013.

Mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková již dříve uvedla, že soudy v této záležitosti rozhodují individuálně. Existují i rozsudky, které platnost smluv potvrzují, podotkla.

„Evidujeme významný počet případů zamítnutí žalob ve věcech pojišťoven. Rozhodnutí máme potvrzena také odvolacími soudy a soudem Nejvyšším. Jde přitom o plošnou praxi, máme rozhodnutí jak pražských soudů, tak soudů v regionech. Nejčerstvější rozsudky potvrzující správnost naší argumentace jsou z minulých týdnů, takže jde o stálou a dlouhodobou rozhodovací praxi,“ řekla Buriánková.

Tlak na pojišťovny

Investiční životní pojištění podle banky není, na rozdíl od některých jiných finančních produktů, produktem plně regulovaným ve smyslu stanovení jeho konkrétních parametrů. Chybí tedy například zákonná pravidla o přípustných typech poplatků, podkladových aktivech investiční části, maximální provizi za zprostředkování a jiné.

V právním státě musí rozhodovat o platnosti smluv a jejich ujednání soudy a ne Česká národní banka, reagoval výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. Jakákoli plošná neplatnost navíc podle něj není v zájmu klientů, kteří by v takovém případě museli vracet pojistná plnění a daňové bonusy, ale také by přišli o pojistnou ochranu.

V posledních letech čelí podle Matouška některé pojišťovny cílenému útoku organizovaných skupin, které aktivně oslovují klienty s nabídkou zneplatnění již sjednaných pojistných smluv na investiční životní pojištění, a to za provizi 30 procent vysouzené částky. Jde o ryze komerční aktivitu skupiny advokátů, dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme