Investoři už eurozónu odepsali, tvrdí šéfredaktor Investičního webu

Euro vůči japonskému jenu v noci na dnešek propadlo na šestitýdenní minimum. A patří na ‘seznam smrtelně nemocných‘, tvrdí analytik BMO Capital Markets Mark Steele. Ten tak okomentoval překvapivý nezájem trhů o německé dluhopisy, kterých se ve středu prodalo jen 60 procent z nabízeného balíku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurozóna. (Ilustrační foto)

Eurozóna. (Ilustrační foto) | Foto: Evropská komise

Jak Steele tvrdí, právě nezájem o německé dluhopisy, na něž navázal nezájem o euro, řadí evropskou měnu na seznam smrti. Nejen kvůli podobným výrokům roste nervozita investorů, kteří si také od Česka žádají za půjčky čím dál tím vyšší prémie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krizi eurozóny komentoval ve Světě o osmé šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný

I na to dnes určitě přijde řeč na druhé ekonomické konferenci Rádia Česko „Malá země, velká výzva: Zpátky na vrchol", které se účastní i šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný.

Podle jeho názoru není pochyb o tom, že právě sledujeme začátek konce evropské měnové unie v dosud známé podobě.

„To, co jsme včera viděli v Německu, na aukci německých státních dluhopisů, byla jedním slovem katastrofa. Představa toho, že 40 procent emise si musela koupit Bundesbank, jinými slovy, že Němci si kupují vlastní dluh, je úplně strašná.“

„Protože před námi budou další aukce zemí, jako jsou Francie, Itálie nebo Řecko. Takže to byl signál, že investoři fakticky nevěří projektu eurozóny. Možná ještě věří německým dluhopisům, ale eurozónu fakticky odepsali,“ konstatoval Novotný ve Světě o osmé.

ČTĚTE TAKÉ: PŘÍMÝ PŘENOS: Zpátky na vrchol

Pravděpodobnost, že eurozóna narůstající problémy zvládne a k jejímu rozštěpení nedojde, odhaduje na 20 procent. „Šance, že eurozóna vydrží v současném pojetí, je velmi nízká. Je to otázka možná týdnů nebo měsíce, kdy dojde k nějakému zásadnímu kroku,“ myslí si Petr Novotný.

Situaci by podle něj pomohlo vytvoření dlouho diskutovaných společných evropských dluhopisů, které včera navrhla Evropská komise. „Právě ty eurobondy by mohly nějakým způsobem zvýšit likviditu na trhu státních dluhopisů v Evropě, který dneska vykazuje prvky zamrzání,“ konstatoval dále Novotný. Za problém ale považuje to, že politici hájí především své národní zájmy.

Eurozónu by podle jeho názoru teď mohl zachránit jen razantní zásah Evropské centrální banky.

„Měla by masivně roztočit tiskárny peněz a začít tisknout peníze. To je asi jediná cesta, jakým způsobem z toho můžeme jít ven. Je otázka, jestli to udělá, jestli takový krok, svým způsobem bezprecedentní, nastane. Ale je to možné, ještě bych to určitě nevyloučil,“ poznamenal šéfredaktor Investičního webu ve Světě o osmé.

Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme