Investorům, kteří se neřídí řeckým právem, vyprší termín pro výměnu dluhopisů

Dnes končí lhůta, kdy se mohou zahraniční věřitelé přihlásit k výměně státních dluhopisů řídících se jiným právem než řeckým. Vláda v Aténách už přitom termín dvakrát posunula a není vyloučené, že se tak stane i potřetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecká krize | Foto: ČTK/AP, Thanassis Stavrakis

Investoři, na které se nevztahuje řecké právo, mají tu výhodu, že na nich Řecko nemůže uplatnit doložku o společném postupu. K výměně je tak nikdo nemůže donutit.

Podle ekonoma společnosti Conseq Lukáše Váchy se tento problém týká poměrně malé části řeckého dluhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O restrukturalizaci řeckého dluhu mluvil ve Světě o osmé Lukáš Vácha ze společnosti Conseq

„Z původních asi 207 miliard, které byly určené pro restrukturalizaci, bylo přibližně 177 miliard restrukturalizováno podle řeckého práva a ze zbylých 30 miliard je aktuálně asi u osmi miliard ještě nejasné, jestli investoři na výměnu přistoupí,“ upřesnil Vácha.

Pokud se Řecko s těmito investory nedohodne, může se dnešní termín pro výměnu dluhopisů opět posunout. Pro tamní vládu je totiž velmi důležitý konsenzus, aby všichni investoři měli stejné podmínky.

„Řecko má v podstatě tři možnosti. Buď se spolu musí dohodnout na restrukturalizaci, nebo potom musí splatit celkovou jistinu, to znamená 100 procent jistiny, nebo jim nezaplatí nic a bude to bankrot. Domnívám se, že jakákoli z těch dvou krajních variant není pro řeckou vládu příliš příjemná,“ podotkl Vácha.

Splacení celé jistiny by podle něj ze strany ostatních věřitelů, kteří přistoupili na 70procentní ztráty, mohlo vyvolat řadu spodních sporů, stejně jako v případě, že by investoři nedostali nic.

Barbora Kreuzerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme