Česko 1:1 Rakousko

Irácká provincie Dijála se snaží přilákat české investory

České firmy zůstávají v Iráku velkým pojmem pro kvalitu práce a technologií, jen se tam bojí přijet, říkají Iráčané. Z provincie Dijála proto přiletěl do Prahy její guvernér Abdulnásir Almahdáví a přivezl s sebou nabídky na investice v této části Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácká republika | Foto: Emanuel Macoun

Provincie Dijála leží na hedvábné stezce - na východě Iráku nedaleko hranic s Íránem. Má milion šest set tisíc obyvatel a je to vlastně Irák v malém: žijí tady sunité, šíité, Kurdové i křesťané, popisuje etnickou a náboženskou mozaiku guvernér Almahdáví.

Přehrát

00:00 / 00:00

S guvernérem Abdulnásirem Almahdávím mluvil Martin Dorazín ze zahraniční redakce

„Několik let nás opravdu trápily nepokoje a střety. Dnes je ale Dijála jednou z nejbezpečnějších provincií v Iráku. Nadešel čas na její obnovu, a my proto začínáme od základu - od nových územních plánů. Působí tady česká firma BOCP, která vyhrála soutěž na územní plán v jednom z pěti okresů. Přijeli jsme se podívat, jak to dělají. Územní plány jsou základem pro rozvoj oblasti na celá desetiletí dopředu.“

V provincii Dijála je nedostatek domů a bytů. Objevily se tu už turecké stavební firmy, ale v Iráku by chtěli i české investice, a to nejen do stavebnictví.

„Máme tady 12 ropných polí a dvě plynová, která jsou druhými největšími v Iráku. Zatím tam ale netěžíme. Máme pět přehrad a pět jezer. Dijála je silná a úrodná zemědělská oblast, proto bychom uvítali investice do potravinářského průmyslu, který je velmi perspektivní,“ zdůraznil guvernér.

Investoři mohou počítat s podporou

Zahraniční investoři mohou podle ujištění guvernéra počítat s podporou státu, provincie i místních bank.

„Investor samozřejmě musí vložit své prostředky, ale irácké banky jsou velmi pružné a ochotné tyto projekty spolufinancovat. My, jako provincie, poskytneme pozemky za symbolickou cenu nebo dlouhodobé pronájmy. Zisk může investor přirozeně z Iráku vyvézt. Stát mu může zaručit několikaleté daňové prázdniny.“

Z Iráku ale prakticky obden přicházejí zprávy o konfliktech mezi jednotlivými frakcemi o vzájemných útocích. Nakolik je demokracie v Iráku silná?

„My Irák považujeme za demokratický stát, ale demokracie je dynamický proces, který neustále trvá. Má své klady i zápory. Objevují se různé spory a neshody, ale ty jsou všude na světě. Důležité ale je, že demokratický proces jde kupředu a je stále pevněji ukotvený. U nás už nikdo nebude u moci celý život. Vláda i prezident se budou měnit,“ prohlásil guvernér Almahdáví.

Iráčané dělí cizince na vojáky a civilisty

Hlavní jsou ale pro cizince a cizí investory v Iráku bezpečnostní otázky; to, jestli se může normálně projít po ulici nebo projet autem. V Iráku jsou americká vojska, která většina Iráčanů nepovažuje za vítané hosty.

„V otázce přítomnosti amerických nebo obecně cizích vojáků jsou Iráčané rozdělení na dvě části: jedna je vnímá jako osvoboditele, kteří svrhli bývalý režim, a druhá je považuje za okupanty, a podle toho se k nim chovají. Iráčané ale cizince rozdělují na vojáky a civilisty. Ti jsou u nás velmi vítaní. Uvedu příklad: Americká organizace PRT u nás funguje už dlouho a pomáhá nám při obnově země. Iráčané jsou jako lidé přátelští a štědří vůči cizincům.“

Nejen zahraniční investory asi zajímá budoucnost Iráku jako státu. Mnozí nevěří, že se podaří udržet jednotný stát.

„Osobně jsem neslyšel o nikom, kdo by chtěl Irák rozdělit. Všichni se shodují v tom, že Irák musí zůstat jedním státem. Samozřejmě, že se všichni snažíme o to, aby co nejvíce pravomocí a peněz zůstalo na lokální úrovni. Místní samosprávy nejlépe znají potřeby své oblasti a jejích obyvatel.“

„ Ale to jde ruku v ruce se snahou zachovat Irák jako celek. Měli jsme tu centrální vládu, diktaturu, která ovládala celý Irák, a to bylo špatné řešení. Podle ústavy, kterou jsme všichni schválili, mají mít provincie více pravomocí, abychom mohli efektivně rozhodovat o našich záležitostech,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas guvernér provincie Dijála Abdulnásir Almahdaví.

Martin Dorazín, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme