Irák koupí 28 českých bitevníků L-159, většinu nových

Česká republika dodá Iráku 28 letounů L-159 v dvoumístné verzi. 24 letadel bude zcela nových, čtyři další z vlastnictví ministerstva obrany. Kontrakt má hodnotu zhruba jedné miliardy dolarů, v přepočtu 19,2 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký ministr obrany Saadún Dulajmí (vlevo) a jeho český protějšek Alexandr Vondra po jednání v Praze | Zdroj: ČTK

Nově vyrobené letouny by do Iráku měly dorazit zhruba do dvou let po podepsání kontraktu.

Jednání o prodeji letounů, které mají bojové i tréninkové využití, bylo klíčovým tématem současné návštěvy iráckého premiéra v Praze. Podle ministra obrany Alexandra Vondry obě strany o kontraktu vyjednávaly dva roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji českých bitevníků z Aera Vodochody Iráku mluvil ministr obrany Alexandr Vodnra na Rádiu Česko

„Je to výsledek dvouleté intenzivní práce, kdy na jedné straně Irák potřebuje své vlastní vzdušné síly, s Američany se před časem dohodl na nadzvukových letounech F-16 a poptával ještě letadla podzvuková, která se hodí k výcviku a jsou samozřejmě využitelná i k obranným účelům. A já jsem velmi rád, že se nakonec rozhodli pro naše L-159,“ řekl Vondra Rádiu Česko.

„Aero Vodochody vyšlo ve všech parametrech vstříc požadavkům náročného iráckého zákazníka,“ zdůraznil v Ozvěnách dne plukovník Pavel Bulant, ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování.

Kontrakt v hodnotě necelé miliardy dolarů má pomoct Iráku obnovit vojenské letectvo, zdecimované americkou invazí proti Saddámu Hausajnovi v roce 2003.

Čtyři starší letouny Irák podle Vondry pořizuje proto, aby mohl co nejdříve začít s výcvikem svých pilotů. „Předpokládáme, že první z těch použitých letadel bude dodáno zhruba 6 měsíců poté, co vstoupí v platnost kontrakt, a vlastně ve stejnou dobu může začít výcvik iráckých vzdušných sil, kterého se bude účastnit také Armáda České republiky,“ poznamenal ministr.

Výcvikový letoun L-159B | Foto: Aero Vodochody

K výrobě nových strojů potřebuje Aero Vodochody podle Vondry zhruba dva roky času. Dodávky 24 nových bitevníků tak budou probíhat v rozmezí dvou až čtyř let.

Letouny L-159 Alca konečně našly kupce

Číst článek

Dohoda s Iráčany má podle našeho ministra obrany mimořádný význam i proto, že do budoucna by mohla zvýšit šance českých bitevníků na zahraničních trzích.

„Velmoc v oblasti Blízkého a Středního východu se rozhodla své letectvo vyzbrojit letounem L-159. Armáda České republiky nebude jediná, která by disponovala těmito letouny. Já nemám pochybnosti o tom, že ta zakázka má také svou referenční povahu,“ zhodnotil význam kontraktu ministr Vondra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Iráčané koupí české bitevní letouny L-159. Hostem Ozvěn dne byl plukovník Pavel Bulant, ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování

Podobný názor vyslovil i plukovník Bulant: „Nejsme v současné době v té situaci, kdy jsme anoncovali, že nehodláme nadále prodlužovat agónii spočívající v tom, že jsme několik let ty stroje udržovali v jakémsi stavu, nyní je nabízíme na volném trhu. Takže věříme, že se podaří uplatnit mimo ČR a doufejme i Iráckou republiku.“

Vojenský analytik Lukáš Visinger ve Stalo se dnes upozornil, že důvodem proč pokusy o prodej L-159 doposud ztroskotaly, není to, že by šlo o nekvalitní letadlo.

„L-159 je naopak velmi kvalitní bitevník, který má výzbroj a elektroniku téměř na úrovni nadzvukové stíhačky. Takže to letadlo je na poměry ve své kategorii poměrně drahé a hodně uživatelů chce spíš levnější stroje," uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prodej bitevníků L-159 okomentoval ve Stalo se dnes také vojenský analytik Lukáš Visinger

„V bitevnících L-159 je také spousta amerických součástek, včetně motoru, takže Američani musí každý export povolovat a v případech některých zemí to odmítli. Další věcí je, že velmoci nabízející konkurenční letadla mohou své nabídky podpořit různými investicemi, čemuž Aero a potažmo ČR nemůže konkurovat,“ přiblížil.

Pavel Bulant, ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování, připomněl, že Československo bylo od počátku svého vzniku výrazným hráčem na poli zbrojní výroby.

„V období 20. a 30. let jsme se pohybovali na špici v této oblasti, v první desítce. Pak jsme tady měli 40 let jakéhosi experimentu, někteří hovoří o té době jako o exportním boomu, ale podle mě se jednalo především o replikaci zbrojních systémů vyvinutých v bývalém Sovětském svazu. Přesto jsme si uchovali jedinečnost v některých systémech,“ zdůraznil.

Jaromír Marek, Jan Prokeš, Pavel Polák, Veronika Sedláčková, mta, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme