Za 90 dní obnoví USA sankce proti Íránu. 'Je to zároveň signál pro KLDR,' řekl Trumpův poradce

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Michael Bolton v úterý nevyloučil, že Írán postihne ještě více sankcí, než kolik jich bylo před jadernou dohodou z roku 2015. Je to zcela bezpečně možné, řekl podle agentury Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Michael Bolton | Foto: Michael Candelori/PACIFIC/SIPA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Bolton řekl, že prozatím Donald Trump odstoupením od smlouvy nařídil obnovit všechny sankce související s íránským jaderným programem, které byly pozastaveny za jeho předchůdce Baracka Obamy.

Odstupujeme od jaderné smlouvy s Íránem a uvalíme na něj ty nejpřísnější sankce, oznámil Trump

Číst článek

Americké ministerstvo financí oznámilo, že po 90 dnech budou obnoveny proti Íránu sankce týkající se jeho snahy nakupovat americké dolary, stejně jako sankce týkající se íránského obchodu s kovy, prodeje hliníku, oceli a uhlí a transakcí v oblasti automobilového průmyslu. Ve stejném termínu zruší Washington povolení vývozu dopravních letadel, leteckých součástek a servisních služeb do Íránu.

Po 180 dnech USA podle rezortu financí obnoví sankce na transakce íránské centrální banky a dalších íránských finančních institucí a také proti íránskému energetickému a ropnému sektoru.

Bolton upozornil, že nynější krok je zároveň signálem pro Severní Koreu, že USA nepřijmou žádnou „nepřiměřenou dohodu".

Bolton řekl, že další kroky v íránské otázce budou USA konzultovat se svými spojenci, tedy Británií, Francií a Německem, ve středu. Také sdělil, že odstoupení od smlouvy si nelze „velmi chybně" vykládat jako předzvěst „amerických holínek na íránském území", tedy vojenské pozemní invaze do Íránu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme