Irsko si léta žilo nad poměry. Teď ho čekají drastické škrty

Irsko by mělo od Evropské unie i Mezinárodního měnového fondu dostat přibližně 85 miliard eur. Podmínkou pro získání finanční pomoci je ale čtyřletý úsporný balíček. Celkem musí státní rozpočet za čtyři roky ušetřit 15 miliard eur. Škrty a rostoucí daně se tak dotknou prakticky všech občanů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krize zasáhla Dublin

Krize zasáhla Dublin | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Vláda chce za 4 roky ušetřit 15 miliard eur. Dvě třetiny z toho v podobě škrtů a třetinu na zvýšených daních. Jen za první rok to budou úspory ve výši 6 miliard eur tedy 40 procent z cílové částky. Šetřit se tak bude nejen na vládních investicích ale prakticky všude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení irského ministra financí sledoval Ondřej Bouda ze zahraniční redakce ČRo.

Jen miliarda a půl půjde ze zdravotnictví. Z veřejného sektoru odejde na 24 tisíc zaměstnanců včetně doktorů i učitelů, těm ostatním se sníží platy i důchody. Poroste školné, seškrtají se vědecké granty. Sníží se i minimální hodinová mzda na 7 eur 65 centů tedy na nějakých 200 korun. I tak ale bude jednou z nejvyšších v Unii.

Velké škrty čekají i sociální systém. Ale stejně jako třeba u minimální mzdy, i tam je kde šetřit. Mnoho Irů ale i zahraničních pracovníků, kteří si odpracovali rok nebo dva v Irsku, žijí z podpory v nezaměstnanosti. A na jejich příjmech to prakticky není znát.

Zásadní reforma daní

Iry ale čeká i reforma daně z příjmu. V současnosti 45 procent irských daňových plátců daně neplatí vůbec. Jsou i případy, kdy třeba přistěhovalci z Afriky dostávají daňové úlevy i přídavky na děti, které prokazatelně nechali doma. A to samozřejmě nemůže pokračovat.

Budou se proto rušit různé výjimky a snižovat odečty z daní. Dále pak poroste DPH až na 23 procent. Chystá se také zavedení daně z nemovitosti. Nicméně irská vláda hodlá zachovat 12 a půl procentní korporátní daň.

To je extrémně nízká daň pro podnikatele, ale vláda ji považuje za funkční motor ekonomiky a tak si ji chce ponechat, aby Irsko nezkrachovalo úplně.

Balíček asi projde, odbory jsou proti

Zda projde úsporný balíček parlamentem, si s určitostí netroufají odpovědět ani irští politologové. Na jednu stranu vláda teď nemá většinu v parlamentu, kterou by svůj rozpočet prosadila. Na stranu druhou se ale šetřit musí a Irsku nic jiného nezbude.

Za nejpravděpodobnější tak označují scénář, kdy část opozice vládu nějak podpoří nebo alespoň odchodem ze sálu umožní schválení rozpočtu a v následných předčasných volbách, které by se mohly konat do konce února, opozice zvítězí, ale nejhorší změny už bude mít za sebou.

Odbory označily vládní plán za cestu do pravěku a vyhlášení války nízkopříjmovým občanům. Nicméně z reakcí na internetu se dá říci, že Irové na to byli připraveni a tušili, že dobré časy musí skončit. Totiž podobně jako Řekové si dlouho žili nad poměry. A teď jsou asi většinou připraveni utáhnout si opasky, přečkat nejhorší a doufat, že se situace zase časem zlepší.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme