Island řeší odškodnění věřitelů zkrachovalé banky Icesave

Na Islandu se dnes koná opakované referendum o odškodnění věřitelů zkrachovalé banky Icesave z Británie a Nizozemska. Podle předběžné dohody měl dluhy přinejmenším zčásti splatit islandský stát, proti tomu ale protestuje velká část islandské veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála Hallgrimskirkja v islandském Reykjaviku | Foto: Martin Stiller

Island má podle dohody zaplatit Nizozemsku a Británii celkem pět miliard dolarů, a to za škody, které 400 tisícům vkladatelů v těchto zemích způsobila soukromá islandská internetová banka.

Sopečný ostrov v severním Atlantiku se však ještě stále vzpamatovává z hluboké ekonomické krize, a tak Islanďané takto míněnou splátkou nejsou nadšeni.

Podle průzkumů je zatím poměr sil pro a proti splátce velmi těsný a výsledek tudíž nepředvídatelný. Před rokem přitom v podobném referendu Islanďané splátku již jednou odmítli, a to kvůli údajně příliš tvrdým splátkovým podmínkám a vysokým úrokům.

Od té doby se sice podmínky zlepšily a novou podobu splátky dokonce letos v únoru schválil islandský parlament, ale prezident Ólafur Ragnar Grímsson poté i novou dohodu vetoval a podobně jako loni předal rozhodující slovo celonárodnímu referendu.

V případě, že referendum únorové rozhodutí parlamentu zamítne, bude se muset celý proces jednání znovu opakovat.

Tomáš Sniegoň, Lucie Maňourová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme