Islanďané nechtějí platit dluh Nizozemsku a Británii

Island v referendu odmítl zaplatit Nizozemsku a Velké Británii za ztracené vklady jejich občanů ve zkrachovalé bance Icesave. Oficiální výsledek byl přesvědčivější, než se očekávalo. Islanďané zamítli splátky zmíněným dvěma zemím z části peněz daňových poplatníků poměrem 60 ku 40 procentům hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Island | Foto: Emanuel Macoun

Dluh Islandu vůči Británii a Nizozemsku činí v přepočtu 85 miliard korun a daňoví poplatníci z něj měli zaplatit necelou desetinu.

Po prvním zamítavém referendu v loňském roce ke změně postoje veřejnosti nepomohlo ani prodloužení termínů splátek a snížení úroků. Většina účastníků referenda se i tak včera znovu vyslovila proti jakémukoli podílu státu při úhradě škod.

Zatímco islandský prezident Olafur Ragnar Grímsson ve své reakci ocenil demokratičnost celého procesu, vláda v Reykjavíku přemýšlí, jak se s následkem zamítnutí plateb v „aféře Icesave“ vyrovná. V tiskovém prohlášení ujistila Nizozemsko i Británii, že první splátky dluhu proběhnou podle plánu a že více než 90 procent dluhu uhradí bez problémů.

Zbytek dluhu, jež měl být splacen z peněz daňových poplatníků, však po zamítavém referendu krytí postrádá a vše směřuje k tomu, že případ bude k rozhodnutí předán evropskému soudu. Vůli obrátit se na soud již potvrdilo Holandsko. Islandský ministr financí ubezpečil, že jeho země přispěje k tomu, aby mohl soud rozhodnout co nejdříve. Na rozhodnutí bude přesto nutno počkat až jeden a půl roku.

Premiérka Johanna Sigurdardottir přijala výsledek referenda s politováním. Situace Islandu se podle ní zkomplikuje nejméně v nejbližších dvou letech. Ostrov bude mít horší pozici na mezinárodních finančních trzích a větší komplikace při svém zájmu o vstup do Evropské unie.

Tomáš Sniegoň, Lucie Maňourová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme