Itálie prodala své dluhopisy za rekordně vysoký úrok

Itálie dnes zažila další těžký den na finančních trzích. Své dluhopisy na nich prodala za dosud nejvyšší úrok v dějinách existence společné evropské měny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro

Euro | Foto: Free Digital Photos, uživatel africa

U obligací s 3letou splatností se výnos přiblížil 8 procentům. Desetileté dluhopisy Řím prodal za úrok přesahující 7,5 procenta. Dříve Itálie svůj dluh dokázala financovat za několikanásobně nižší úroky.

Při takto vysokých číslech už musely Řecko, Irsko a Portugalsko požádat o mezinárodní pomoc. Dnešní aukce ale přesto přinesla částečné uklidnění: klíčové je, že investoři o italské dluhopisy stále mají zájem.

Hlavním rizikem je totiž situace, kdy by trhy italský dluh odmítly financovat. Pak by země spadla do platební neschopnosti.

Vysoký výnos ale dlouhodobě na italskou státní pokladnu klade dodatečné miliardové náklady. Podle analytiků musí eurozóna situaci stabilizovat do ledna, kdy Itálie potřebuje prodat dluhopisy za několik desítek miliard eur.

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme