Itálie se potýká s nedostatkem plynu, zřejmě odstaví některé továrny

Dodávky ruského plynu do Itálie klesly podle tamních úřadů o 30 procent. Vláda proto chystá nezbytná opatření, která by měla zabránit hrozícímu kolapsu. Už ve čtvrtek by se mohly zastavit některé továrny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z plynařských závodů nedaleko Nového Urengoje | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Od čtvrtka se Itálie bude pravděpodobně potýkat s nedostatkem plynu, a to nejen kvůli omezení dodávek z Ruska o 30 procent.

Méně suroviny proudí do země také ze severní Evropy přes Francii a rovněž plynovod z Libye zásobuje Itálii v mnohem menší míře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Itálie se potýká s nedostatkem plynu, situaci popisuje spolupracovnice ČRo Verunka Lunardi

K mrazivému počasí se přidalo i rozbouřené moře, takže pětimetrové vlny nedovolují odčerpávat zmrazený tekutý plyn dovážený na lodích.

Italské úřady řeší situaci zvýšením dodávek z Alžírska, vyjednává se také zvýšení dodávek ze severní Evropy, ovšem přes Švýcarsko.

Současně také elektrárny přecházejí na vytápění topnými oleji a už od čtvrtka by se mohly zastavit továrny, které mají ve zvýhodněném kontraktu s dodavatelem plynu a elektrické energie možnost omezení či zastavení dodávek v případě potřeby.

Země je zcela závislá na dodávkách ze zahraničí

Z hlediska energie je Itálie závislá z 90 procent na zahraničí. Italské domácnosti zase závisejí ze 40 procent na dodávkách plynu. Země nevyužívá jadernou energii a jen v minimálním množství produkuje sluneční nebo větrnou energii.

Některá média také nepřímo kladou za vinu ochráncům přírody, že brání realizaci zásobníků a dalších zařízení pro přečerpávání tekutého plynu, která by umožnila zvýšit dovoz této suroviny po moři.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme