Itálie zavádí novou daň na obchody s akciemi a cennými papíry

V Itálii se od zítra začíná platit daň z finančních transakcí. Týká se všech obchodů s italskými finančními instrumenty, hradit ji ale bude konečný nabyvatel, a může se tak dotknout třeba i společnosti z České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burza (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Mezi finanční instrumenty, kterých se nová daň týká, patří hlavně akcie, ale i jiné cenné papíry, které představují účastnická nebo akcionářská práva.

Na běžné finanční operace občanů a podniků, tedy například na sjednání pojištění, získání hypotéky, nákupy kreditní kartou nebo úvěry pro podniky, se daň nevztahuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Itálie zavádí novou daň z finančních transakcí. Podrobnosti od Jitky Hanžlové

Pokud obchod proběhne na regulovaném trhu zemí Evropské unie, bude sazba daně v Itálii 12 setin procenta z objemu transakce. V ostatních případech to bude 22 setin procenta.

Transakční daň bude strhávat a odvádět finanční instituce, která vykonává příkaz investora. Zásadní přitom je, že emitent, čili ten, kdo cenný papír vydává, pochází z Itálie, a je jedno, kde obchod proběhne.

Evropská komise před dvěma týdny rozhodla, že daně z finančních transakcí by mohly platit od příštího roku ve více státech.

Zatím se k té myšlence přihlásilo 11 zemí: Německo, Francie, Belgie, Řecko, Portugalsko, Itálie, Španělsko, Rakousko, Slovensko, Estonsko a Slovinsko. Česká republika je proti této dani.

Daň má vylepšit rozpočet EU

Komise předpokládá, že část takto vybraných daní by členské země převáděly do rozpočtu unie. Odhaduje se, že by to mohlo přinést příjem 30 až 35 miliard eur ročně. Zároveň ale sama EU připouští, že zřejmě klesne objem obchodů s cennými papíry a deriváty, protože investoři se přesunou tam, kde daň není.

Podobnou zkušenost udělalo Švédsko. Tam po dvou letech fungování této daně klesl objem obchodů s akciemi o 60 procent a opční trh prakticky přestal existovat. Takže Švédové poté daň zrušili. V případě České republiky by mohlo spočívat riziko v tom, že by se jí hůře prodávaly dluhopisy.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme