Italská vláda poskytne 900 milionů eur na záchranu banky, šéf Hnutí pěti hvězd ji chtěl znárodnit

Italská vláda poskytne až 900 milionů eur, v přepočtu téměř 23 miliard korun, na záchranu zadlužené družstevní banky Popolare di Bari. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luigi Di Maio (uprostřed), šéf Hnutí pěti hvězd | Zdroj: Reuters

Vláda v neděli pozdě večer schválila dekret, podle kterého ministerstvo financí poskytne peníze státem vlastněnému finančnímu ústavu Banca del Mezzogiorno-Mediocredito Centrale. Ten pak bude financovat zvýšení kapitálu banky Popolare di Bari.

Popolare di Bari je jednou ze dvou velkých zbývajících družstevních bank, které se teprve chystají přijmout vládní reformu z roku 2015, jejímž cílem je zlepšit řízení a odpovědnost za vedení banky. V poslední pololetní zprávě vykázala banka se třemi tisíci zaměstnanců a s 341 pobočkami ve střední a jižní Itálii problematické úvěry za 1,2 miliardy eur. Vykázané ztráty činily v první polovině roku 506 milionů eur.

Rozpočty Itálie a Francie mohou být v rozporu s pravidly unie, varuje Evropská komise

Číst článek

Generální ředitel banky Vincenzo De Bustis minulý týden uvedl, že problematické úvěry představují už čtvrtinu půjček banky. Šéf nejsilnější italské vládní strany Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio se vyslovil pro znárodnění Popolare di Bari.

Riskantní nákup

V Evropské unii jsou bankovní vklady pojištěny až do výše 100 tisíc eur na klienta a banku. Podle zpráv z italského tisku, na něž se odvolává agentura DPA, ale zhruba 70 tisíc malých střadatelů neuložilo své peníze na spořicí účty, ale nakoupili v Popolare di Bari bankovní podílové listy. Na ně se pojištění nevztahuje, takže pokud banka zkrachuje, přijdou tito lidé o všechno. To by podle DPA mohlo vést k závažným sociálním problémům v zaostalém jihoitalském regionu.

Italský stát musel od roku 2016 zachraňovat tamní banky opakovaně. Došlo i na nejstarší peněžní ústav na světě Monte dei Paschi di Siena. Tehdy opoziční strana Hnutí pěti hvězd akci označila za plýtvání penězi daňových poplatníků. Banky v zemi nashromáždily mnoho problematických půjček kvůli dlouhodobému hospodářskému útlumu.

sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme