Izraelské odbory vstoupily do generální stávky

V Izraeli je generální stávka, která se má od zítřka týkat také mezinárodního letiště Ben Guriona v Tel Avivu. Izraelský nejvyšší soud totiž odmítl návrhy označit ji za nezákonnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kdy přiletí? | Foto: Jan Rosenauer

Stávka není časově ohraničená, proto ten, kdo nemusí cestovat do Izraele, by měl svou cestu zvážit. Ve stávce jsou kromě ministerstva obrany i téměř všechny státní úřady. Řada obchodů by ale měla být otevřena.

Zastavení práce se netýká města Sderot u pásma Gazy, kde existuje možnost ohrožení lidských životů raketami islámských radikálů. Odbory také vydaly pokyny pracujícím na místech, kde jde o lidské životy - na rizikových pracovištích v nemocnicích a zdravotnických zařízeních, aby pokračovali v práci.

Největší izraelské odbory Histadrut požadují deseti až třináctiprocentní zvýšení platů a úpravu šest let staré kolektivní smlouvy. Ministerstvo financí jim ale nabídlo nárůst jen o 0,4 procenta a jednoprocentní navýšení příští rok. Jednání ztroskotala v noci na dnešek.

Soukromé obchody a soukromá doprava ale pokračují v nabídce služeb a v provozu jsou také záchranná služba a v práci pokračují i vojáci. Každý den stávky stojí židovský stát v přepočtu 4 až 5 miliard korun.

Jaromír Janev, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme