Jablka v Česku jsou kvůli loňským mrazům nejdražší v historii, ceny poklesnou až s novou sklizní

Ceny jablek, v Česku nejoblíbenějšího ovoce, v obchodech vzrostly během června na nejvyšší úroveň v historii. Kilogram jablek se podle dat Českého statistického úřadu v polovině měsíce prodával v průměru za 43,14 koruny. Meziročně jde o 30procentní zdražení.

Jičín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vývoj ceny jablek v ČR | Foto: Infogram | Zdroj: Český rozhlas

Důvodem rekordně vysokých cen je podle ovocnářů nedostatek jablek v Evropě po loňské neúrodě způsobené jarními mrazy. „Zásoba jablek v EU k začátku června činila pouhých 249 tisíc tun. Loni v červnu zásoba činila 786 tisíc tun a předloni 798 tisíc tun,“ řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Nižších cen jablek se spotřebitelé podle něj dočkají až s novou sklizní, tedy přibližně od přelomu srpna a září.

Předpokládaný růst úrody

Letos mrazy sady nepostihly, takže úroda jablek by mohla být v Česku i v Evropě po dvou špatných letech opět minimálně průměrná. Úroda jablek v tuzemsku by podle odhadu k polovině června měla letos meziročně vzrůst o 48 procent na 150 tisíc tun, což je zhruba o 18 procent víc v porovnání posledních pěti let.

Úrodu v Británii nemá kdo sklízet, zájem rumunských pracovníků opadl kvůli brexitu a propadu libry

Číst článek

Ceny jablek trvale rostou od loňského podzimu. Loni v září stál kilogram jablek 32,43 koruny, v lednu byla průměrná cena 36,90 koruny a v dubnu přesáhla hranici 39 korun.

Do ceny jablek se s postupující prodejní sezonou promítají i náklady na jejich skladování. Hlavním důvodem růstu ceny je však nedostatek jablek.

V Česku se ceny jablek řídí vývojem trhu v Evropě, protože dovoz zajišťuje přes polovinu české spotřeby jablek. Každý Čech sní za rok v průměru 24 kilogramů jablek a výrobků z nich.

Na konci června již ale jablka nejsou hlavním ovocem, které lidé poptávají. K dostání je již čerstvé letní ovoce, například jahody, třešně, višně, meruňky, broskve, maliny či rybíz.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme