Úspory v rozpočtu musí být vyšší než plánovaných 20 miliard korun, řekl Skopeček

Úspory v rozpočtu na letošní rok budou muset být vyšší než 20 miliard korun. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové to řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Zopakoval, že pokud by žádné úspory nepřišly, činil by deficit na konci roku 400 miliard korun. Plnění rozpočtu se podle něj ve druhém pololetí bude vyvíjet lépe než v prvním. Schválený rozpočet počítá za celý rok se schodkem 295 miliard korun.

Praha (Aktualizováno: 14:15 11. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Skopeček na sjezdu ODS.

Rozpočet byl připravován v mimořádné situaci, řekl Skopeček | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Skopeček míní, že úspory budou muset být ve všech resortech, aby se neopakoval boj mezi jednotlivými ministerstvy. Také by se podle něj mělo zamezit předčasné medializaci jednotlivých kroků.

Dodržení plánovaného schodku 295 miliard není pravděpodobné, informovala Národní rozpočtová rada

Číst článek

„Ministr financí na úsporách už intenzivně pracuje. Jediné, co vláda nechce, je to, aby se přes média řešilo, v jaké kapitole úspora bude,“ uvedl.

Jak doplnil, byl by pro ‚zavázání‘ výdajů v jednotlivých kapitolách, které by se pak rozpouštěly v dalších měsících podle toho, jak se bude rozpočet naplňovat. Když se ukáže, že druhá polovina roku je výrazně lepší, ať to jednotlivé kapitoly utratí, poznamenal.

K vázání výdajů místo případné novelizace rozpočtu se přiklonil v Otázkách Václava Moravce České televize předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Upozornil na to, že při novelizacích lze při jejich sněmovním projednávání měnit příjmy, výdaje i schodek, což označil za riskantní.

„Pokud bych dával doporučení, bylo by to spíš vázání výdajů,“ uvedl Hampl, podle kterého by se rozhodnutí nemělo odkládat. Dodržení letošního plánovaného deficitu je podle Hampla „krajně nepravděpodobné“.

Jak se projeví vládní reformy v domácnostech? Změny pocítí všichni

Číst článek

Ekonomka a členka NERV Helena Horská v České televizi uvedla, že nyní bude záležet na tom, jak se naplní zálohy daně z příjmů z právnických osob. Pokud budou velmi vysoké, bude to první krok ke stabilizací státního rozpočtu, uvedla.

Ekonomka a bývalá zástupkyně Česka u Světové banky Jana Matesová míní, že Česko má nakročeno k dosud nejhoršímu schodku. Doufá, že příjmy ze zdanění právnických osob budou dostatečně vysoké.

Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) řekl, že ministra financí v rozpočtu na letošní rok dobíhají tři zásadní věci, a to lži, švindly a nekompetentnost. Musel podle něj například vědět, že 50 miliard korun do rozpočtu z modernizačního fondu je nesmysl. Musel také vědět, že bude muset vynaložit 15 miliard korun na valorizaci penzí.

Mimořádná situace

Tato vláda si také zvykla na to, že bude brát úročené úvěry, dodal s poukazem na rozpočet na dopravu. Nekompetentnost podle něj tkví například ve špatném odhadu daně z mimořádných zisků.

Rozpočet byl připravován v mimořádné situaci, reagoval Skopeček.

Rozpočtové úspory již v letošním roce chce premiér Petr Fiala (ODS) hledat především v provozu státu. Neměly by se naopak dotknout záležitostí „směřujících do budoucnosti“, tedy například infrastruktury. Teprve v létě podle něj bude jasné, jak bude vypadat skutečné plnění letošního rozpočtu.

Schodek státního rozpočtu se v květnu prohloubil na 271,4 miliardy korun z dubnových 200 miliard korun. Je to nejhlubší rozpočtový deficit za prvních pět měsíců roku od vzniku Česka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme