Jan Veleba povede dál Agrární komoru

Staronovým prezidentem Agrární komory se stal Jan Veleba. Třiašedesátiletý Veleba stojí v čele komory od roku 2005. Do funkce byl dnes už potřetí po sobě zvolen na sněmu komory v Olomouci. Čeští zemědělci, stejně jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004 a později, pobírají na dotacích stále méně peněz než farmáři v původních členských státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Veleba byl na sněmu Agrární komory v Olomouci opět zvolen jejím prezidentem. | Zdroj: ČTK

„Hlavním úkolem Agrární komory, ale i ministra zemědělství, je obhájit požadavky českých zemědělců v připravované reformě společné zemědělské politiky v rozpočtovém období Evropské unie 2014 až 2020,“ řekl Jan Veleba.

Dodal, že vůbec poprvé vznikla těsná koordinace mezi ministerstvem zemědělství a domácími nevládními agrárními organizacemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O českém zemědělství mluví v pořadu Svět o třetí na Rádiu Česko staronový prezident Agrární komory Jan Veleba.mp3

„S panem ministrem tuto činnost koordinujeme. Máme z Bruselu najatý lobbystický tým, který si sami platíme. Hlavně, poprvé jsme svědky, že v rámci České republiky vzájemně proti sobě nebojujeme, ale pozice vlády České republiky k reformě zemědělské politiky je naprosto perfektní pro české zemědělce a ztotožnily se s ní všechny rozhodující nevládní organizace,“ uvedl prezident Agrární komory.

Zemědělci loni v listopadu oznámili, že chtějí od státu alespoň polovinu ze 4,8 miliardy korun, na které mají právo na základě smluv podepsaných před vstupem do EU. Jan Veleba ale včera svůj požadavek zmírnil a požaduje v rámci dorovnání vyplatit alespoň dotace ve výši 1,4 miliardy korun na takzvané citlivé komodity, kam patří masné krávy, dojené krávy, ovce, kozy, chmel, bramborový škrob a další.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa dnes přislíbil finance na dorovnání přímých plateb ve výši 1,3 miliardy korun. Další stovky milionů mohou podle něj přibýt v průběhu roku. S těmito prostředky ale není Agrární komora spokojená.

„Je potřeba konečně zastavit propad českého zemědělství,“ vysvětlil Jan Veleba.

Agrární komora je největší nevládní organizací zemědělců u nás, její členové hospodaří na více než 70 procentech zemědělské půdy v zemi. Kromě zemědělců sdružuje také lesníky, potravináře, ale například i včelaře.

Markéta Bartošová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme