Janota nevyloučil, že by předluženým zemím EU mohlo pomoci i Česko

Ministr financí Eduard Janota nevyloučil, že by se na pomoci zadluženým státům Evropské unie mohlo podílet i Česko. V České televizi ministr potvrdil, že na nynějším mimořádném zasedání v Bruselu bude se svými kolegy z Evropské unie jednat o několika variantách, jak zabránit opakování řecké krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Eduard Janota | Foto: Tomáš Adamec

Přímé odpovědi, zda hrozí, že bude muset český rozpočet přispět na případnou záchranu dalších zemí EU, které by se dostaly do potíží, se ministr Janota vyhnul.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr financí Eduard Janota

„Můžu říct, že je několik návrhů řešení této situace. V dané chvíli bezprostředně nehrozí, že by musela být pomoc Řecku poskytována z českého rozpočtu. Počkejme ale až proběhnou další jednání, co bude přijato,“ řekl ministr Janota.

Dnešní zasedání v Bruselu má podle Janoty zklidnit finanční trhy a dát jim signál, že Unie problémy vyřeší. Podle Tomáše Holuba z České národní banky bude ale důležitější, jak to nakonec s podporou Řecka dopadne.

„Že se to nezasekne jak na straně Německa, tak na straně Řecka v důsledku pouličních protestů a malé politické vůle,“ řekl Holub.

Podle ekonomů i některých evropských politiků hrozí, že se dluhová krize rozšíří z Řecka i do dalších zemí. Nejvíc se mluví o Portugalsku a Španělsku.

Igor Maňour, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme