Japonská Takata má v USA zaplatit kvůli vadným airbagům miliardovou pokutu

Spojené státy dnes obvinily tři manažery Firmy Takata, kteří pomocí falešných informací nabádali automobilky k nákupu nebezpečných airbagů. Ty si vyžádaly nejméně 16 úmrtí. Firma své pochybení přiznala a zaplatí pokutu v přepočtu 25 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Použitý airbag značky Takata | Zdroj: Reuters

Obvinění údajně pomocí falešných informací přesvědčovali automobilky k nákupu nebezpečných nafukovačů airbagů. Na všechny tři obviněné byly vydány zatykače. Nafukovače airbagů firmy Takata mohou explodovat a vymrštit do vozu části kovu. Už nyní jsou airbagy spojovány s nejméně 16 úmrtími.

Firma čelí obviněním, že podvedla americké regulátory a snažila se problémy s airbagy zakrýt. Takata zaplatí pokutu 25 milionů dolarů. Dalších 125 milionů dolarů vynaloží na odškodné za zranění způsobená airbagy a 850 milionů dolarů zaplatí automobilkám, které si její nafukovače airbagů koupily.

Takata podle ministerstva od roku 2000 předkládala automobilkám falešné zprávy, aby je k nákupu nafukovačů přiměla. Na prodeji nafukovačů prý vydělala více než miliardu dolarů.

Dohoda s ministerstvem předpokládá, že Takata provede výrazné reformy svých aktivit a že bude po tři roky pod zvláštním dohledem. „Dodavatelé prodávající výrobek určený na ochranu spotřebitelů před zraněním či smrtí musí stavět bezpečnost před zisky,“ uvedla státní zástupkyně Barbara McQuadeová.

Automobilky svolávají ve Spojených státech kvůli nafukovačům airbagů do servisů zhruba 42 milionů vozů. Jde o největší svolávací akci související s bezpečností automobilů v historii USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme