Japonské akcie po více než 30 letech uzavřely nad 30 000 body, pomohlo jim oživení zisků firem

V pondělí japonské akcie poprvé po více než 30 letech uzavřely nad hranicí 30 000 bodů. Pomohlo jim očekávané oživení zisků firem a zpráva o ekonomickém růstu Japonska. Nejlépe si vedly energetické, zdravotnické a průmyslové společnosti. Hlavní index Nikkei 225 si připsal 1,91 procenta na 30 084,15 bodu.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šíření koronaviru otřáslo světovou ekonomikou, která zaznamenala největší propad od krize v roce 2008

Rostly ceny akcií firem, které měly příznivé zisky. Investoři spolu s tím, jak se globální ekonomika zotavuje z koronavirové pandemie, nadále sázejí na sektory, u kterých se očekává solidní růst (ilustrační foto) | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Psychologicky důležitou hranici 30 000 bodů index překonal poprvé od 2. srpna 1990. Širší index Topix v pondělí přidal 1,04 procenta na 1953,94 bodu a je nejvýše od července 1991.

Od začátku tohoto měsíce japonské akcie zpevnily už asi o osm procent. Někteří analytici ale varují, že trh se může přehřívat.

Nový kompenzační program je podle Havlíčka velkorysý. ‚Velká chyba vlády,‘ nesouhlasí Prouza

Číst článek

Rostly ceny akcií firem, které měly příznivé zisky. Investoři spolu s tím, jak se globální ekonomika zotavuje z koronavirové pandemie, nadále sázejí na sektory, u kterých se očekává solidní růst. Japonsko by tento týden mělo zahájit očkování proti nemoci covid-19, což také podporuje ceny akcií.

Trhu pomohla také pondělní statistika. Hrubý domácí produkt (HDP) Japonska v posledních třech měsících loňského roku stoupl v celoročním přepočtu o 12,7 procenta, což je více, než se čekalo.

Objem zobchodovaných akcií na hlavním parketu akciové burzy činil 1,15 miliardy ve srovnání s průměrem 1,26 miliardy za posledních 30 dní. Celkem stouply ceny 163 akcií z indexu Nikkei, 59 jich kleslo.

Hodnota indexu se od loňského března, kdy kvůli pandemii klesla až na 16 552,83 bodu, téměř zdvojnásobila. Tento růst analytici připisují masivnímu uvolnění měnové politiky centrálními bankami a vysokým výdajům vlád po celém světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme