Jarní mrazy zničily ovoce za půl miliardy, česká jablka nebudou

Škody na letošní úrodě ovoce přesáhnou kvůli jarním mrazům půl miliardy korun. Sklizeň tak bude podle ovocnářů nejnižší za posledních padesát let. Ministerstvo zemědělství již rozmyslelo několik možností pomoci poškozeným zemědělcům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

skladovaná jablka | Foto: Stanislav Peleška

Mrazy zasáhly Česko na začátku května. Na řadě míst musely stromy odolávat mrazům až deset hodin. V období plného květu jsou přitom nejcitlivější a i malé mrazy mohou způsobit značné škody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ovocnářské unie Martin Ludvík ve vysílání Odpoledního Radiožurnálu

Nejcitlivější jsou meruňky a broskve, těch se to ale paradoxně příliš nedotklo. Oblastem Znojemska a Břeclavska, kde se toto ovoce pěstuje, se totiž mrazy vyhnuly. Úroda meruněk a broskví tak bude téměř normální.

Velmi významně ale počasí ovlivnilo úrodu jablek, která bude nejnižší za uplynulých 50 let. Právě jablka mají přitom pěstitelé ve svých firmách jako stabilizační plodinu, která podobné výkyvy počasí přežije, ale to se letos nestalo.

Tragédie pro pěstitele

Podle předsedy ovocnářské unie Martina Ludvíka je to tragédie především pro pěstitele. Spotřebitelé to příliš nepocítí, jen budou těžko hledat na pultech obchodů českou produkci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zemědělství Karel Tureček slíbil ve Stalo se dnes postiženým ovocnářům pomoc

„Ti kteří se živí pouze ovocnářstvím, budou velmi vážně ohroženi a někteří budou muset skončit,“ potvrdil Ludvík. Je prý nutné, aby ministerstvo zemědělství postiženým ovocnářům pomohlo.

„Pro nejvíce postižené ovocnáře bude nezbytné najít možnost dočasného úvěru, aby tuto situaci přežili. 30 miliónů je dostačující pro restrukturalizaci sadů, není to ale lék pro to, aby všechny postižené firmy situaci zvládly,“ upozornil Ludvík.

Ministerstvo zemědělství chystá pomoc

Jak potvrdil náměstek ministra zemědělství Karel Tureček, v rámci resortu se podpora postižených ovocnářů, sadařů a vinařů opravdu připravuje, a to prostřednictvím investičních dotací. Jednak posílením finančních prostředků na restrukturalizaci a obnovu sadu a dále podporou vybudování kapkové závlahy.

V tomto směru ministerstvo uvolní 30 milionů korun a dojde k navýšení finančních prostředků na celkovou částku 70 milionů.

„Dále bude prostřednictvím Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu akceptovat změnu splátkového režimu u poškozených subjektů. Prakticky dojde mezi Komerční bankou a příslušným subjektem k úpravě splátkového kalendáře,“ uvedl Tureček.

Ministerstvo zemědělství také připravuje žádost k Evropské komisi o možnost poskytnutí předčasných výplat z evropských fondů, zhruba o 2 měsíce.

Škody na úrodě způsobily i včerejší prudké bouře, v tomto případě však ministerstvo s odškodněním postižených subjektů nepočítá. Zemědělci by podle Turečka měli být před těmito škodami chráněni komerčním pojištěním, na které jim ministerstvo přispívá dotací.

Igor Maňour, Hanka Shánělová, Lucie Maňourová, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme