Jarní summit EU bude řešit i energetickou bezpečnost

Jednou z hlavních priorit Evropské unie musí být bezpečnost energetických dodávek. Tenhle cíl má potvrdit dnešní a zítřejší summit evropských lídrů v Bruselu. Unie se ale přesto nemůže dohodnout na podpoře konkrétních projektů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

potrubí, plynovod | Foto: Archiv ČRo

Unie už dlouho zdůrazňuje: pro energetickou bezpečnost je zásadní plynovod Nabucco. Ten má do Evropy přivést plyn z oblasti Kavkazu a omezit tak závislost na ruských dodávkách. Evropská komise chce na energetické projekty rozdělit skoro 4 miliardy eur.

Členské země se ale hádají o konkrétní podobě návrhu. Výslovná podpora pro Nabucco dokonce z poslední kompromisní verze vypadla. Pokud evropští lídři celý balíček schválí, získá Česko skoro miliardu korun na výstavbu zásobníků pro zemní plyn.

Evropští lídři mají na dnešním a zítřejším summitu dohodnout také společnou pozici Unie před dubnovou schůzkou dvaceti hlavních světových ekonomik v Londýně. Spojené státy chtějí, aby se prioritou G-20 staly nové finanční injekce upadajícímu hospodářství.

Jenže návrh závěrů evropského summitu, který má Český rozhlas k dispozici hovoří jasnou řečí: Evropa dává přednost regulaci. Nové povzbuzení ekonomiky není v tuto chvíli podle Unie zapotřebí

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme