Je to jako rakovina, ozývají se odpůrci těžby uranu v Podještědí. Stát o ní prý ale neuvažuje

Odpůrci dobývání uranu v Libereckém kraji chtějí zabránit těžbě pomocí chemikálií. Bojí se drancování přírody a ohrožení pitné vody. Těžbu by podle nich měl zakázat zákon. Ministerstvo průmyslu a obchodu s jejím obnovením v oblasti Podještědí prý ale zatím nepočítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uran se na Bystřicku těží přes půl století, místní už těžební věž jámy Rožná I ani nevnímají | Foto: Daniel Burda

„Uvažuje se o už prozkoumaných ložiskách, což je Hamr, Břevniště, Loužnice, Stráž pod Ralskem, Kotel-Osečná, Hvězdov. Nikdo zatím neřekl, kde by se mělo začít. Nejpřijatelnější se z hlediska odborníků zdá Loužnice, která je na těžbu téměř připravená,“ uvádí předseda občanského sdružení Naše Podještědí Josef Jadrný ze Změny pro Liberecký kraj.

„My říkáme, že to ohrozí hodně, oni tvrdí, že to neohrozí nic. Ta pravda je mezi. Těžba uranu je jako rakovina, vidíte jen navrtané trubky a dole jsou asi mraky kyseliny,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Rádiu Česko k tématu mluvili Josef Jadrný z občanského sdružení Naše Podještědí a Pavel Šolc, náměstek ministera průmyslu a obchodu

Chemickou těžbu surovin by proto nejen podle něj měl zakázat zákon. Týkal by se vedle uranu i například zlata nebo břidlicového plynu.

Samotná těžba uranu navíc Jadrnému v ekonomickém pojetí nedává žádný smysl:

„Ta ekonomika se přeci odvíjí z ceny uranu na světovém trhu. V současné době má klesající tendenci, je na nějakých 47 - 50 dolarech za libru a neustále jde dolů. Do této ceny se prostě rentabilita těžby uranu jakoukoli metodou, ani hlubinou ani chemickou, nevejde, a proto říkáme, že je neekonomická.“

To ale vylučuje náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc. Uran podle něj pro Českou republiku představuje strategickou výhodu. A že je těžba ekonomicky výhodná, dokládají prý pravidelné analýzy.

„V současné době probíhá hlubinná těžba na dole Rožná. Těžba probíhá na základě usnesení vlády, které řeklo, že bude probíhat, dokud to bude ekonomicky výhodné. Každý rok se zpracovává podrobná analýza té těžby. Zatím vychází ekonomicky výhodná a my v tuto chvíli máme důvod předpokládat, že zůstane ekonomicky výhodná i nadále.“

Uranový důl Rožná I je posledním svého druhu ve střední Evopě | Foto: Daniel Burda

V tomto smyslu chce podle něj stát prozkoumávat další ložiska. O Libereckém kraji prý ovšem zatím nepadlo ani slovo.

„V tuto chvíli v oblasti Libereckého kraje v žádném případě neuvažujeme o žádném způsobu těžby ani o dalším průzkumu v této oblasti,“ potvrzuje Šolc.

Chemickou těžbu podle něj aktualizovaná surovinová koncepce vyškrtla úplně. „Tam jsme neprávem obviňováni z toho, že jakýmsi nepřímým způsobem to v té surovinové koncepci je. Já musím zcela kategoricky říci, že v té poslední verzi, právě abychom odstranili nedorozumění, je naprosto explicitně napsáno, že chemická těžba není v žádné podobě přípustná.“

Novou surovinovou politiku, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, má vláda společně s aktualizovanou státní energetickou koncepcí dostat na stůl na konci srpna.

Podle předsedy občanského sdružení Naše Podještědí Josefa Jadrného se uvažuje o obnovení těžby v lokalitách Hvězdov, Kuřivody (A), Stráž pod Ralskem (B), Hamr u Ceské Lípy, Hamr na Jezeře (C), Břevniště, Hamr na Jezeře (D), Kotel, Osečná (E) a Loužnice (F)

Dana Votýpková, Eva Malá, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme