Je umělé oslabení koruny správný krok? Neshodují se ekonomové ani politici

Rozhodnutí České národní banky (ČNB), která chce nejméně půldruhého roku držet slabší korunu, a tím podpořit domácí poptávku, rozděluje ekonomy i politiky. Jedni ho považují za dobré, druzí ho zpochybňují. Oslabení koruny v praxi znamená, že se zdraží zboží z dovozu. Banka tím chce předejít deflaci, tedy dalšímu poklesu cen. Očekává, že růst cen zboží přiměje lidi nakupovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Ladislav Bába

Zatímco dosud lidé nákupy odkládali s tím, že zboží bude ještě levnější, teď jim guvernér Miroslav Singer v rozhovoru pro MF Dnes vzkazuje, že levněji nebude. Centrální banka chce kurz na 27 korunách za euro držet nejméně rok a půl.

Právě skomírající poptávka domácností brzdí růst hrubého domácího produktu a tím celé ekonomiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pohledu ekonomů na oslabení koruny mluvil na Radiožurnálu redaktor Jaroslav Skalický

Řada ekonomů krok ČNB zpochybňuje. Asi až čas ukáže, kdo měl pravdu.

Banka se s kritiky svého kroku neshoduje ani v tom, jak riziková je pro ekonomiku případná deflace. Právě proti ní oslabení koruny hlavně míří. „Deflace je dlouhodobě setrvalý pokles cenové hladiny a tento pokles cenové hladiny má fatální důsledky na reálnou ekonomiku z pohledu ztráty reálného hrubého domácího produktu a zaměstnanosti,“ řekl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.

Ekonom Petr Dufek z ČSOB sice připouští, že jisté nebezpečí deflace v české ekonomice bylo, sám by se ho však neobával.

Premiér Rusnok schvaluje zdražení koruny. Opatření prý pomůže domácím výrobcům

Číst článek

„Když se podíváme na to, které ceny se snižují, tak vidíme, že se doposud snižovaly v první řadě ceny dovážené elektroniky, a to díky elektronickému pokroku a konkurenci. Vidíme, že se začaly snižovat ceny mobilních telekomunikací, které patřily k nejvyšším v Evropě, a to si myslím, že rozhodně nebyl negativní trend,“ poznamenal Dufek.

Krok české banky rozděluje i české politiky. Nebezpečí deflace odmítl prezident Miloš Zeman i exprezident Václav Klaus, oslabení koruny naopak podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.

Tisková konference ČNB - České národní banky, Miroslav Singer | Foto: Filip Jandourek

Centrální banka očekává, že její krok bude mít širší pozitivní vliv na ekonomiku. Třeba i na zaměstnanost. Vysvětluje to tak, že když lidé nebudou kupovat zboží, podniky nebudou mít odbyt a budou muset propouštět.

Jinak se na to dívá hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „Já myslím, že takhle to nefunguje. Vytváření nových pracovních míst je vysloveně dlouhodobá záležitost, na jejíž uskutečnění nebo neuskutečnění nemá tak velký vliv kurs, jako jiné faktory,“ řekl Sobíšek.

Reálně méně peněz k utrácení

Oslabení koruny zpravidla vždycky vítají vývozci, protože jim zlepší situaci na zahraničních trzích. Podle Petra Dufka z ČSOB to však nepocítí všichni.

„Nechtěl bych vůbec paušalizovat, protože i český export je vysoce dovozně náročný. To znamená, že české firmy musejí dovážet suroviny, komponenty a materiál ze zahraničí a platit za něj v cizí měně. Takže celkový dopad oslabení české měny pro jejich hospodaření nebude nijak výrazný,“ zauvažoval Dufek.

Pavel Sobíšek připouští, že oslabení koruny české ekonomice může pomoci. Dodal však, že si nemyslí, že efekt bude tak velký, jak předpokládá ČNB ve své prognóze.

„Určitě v nějakých margináliích pomůže, na druhé straně ten pozitivní dopad do ekonomiky bude trošku kompenzován tím, že prostě domácnosti budou mít reálně méně peněz k utrácení. Takže celkově pozitivní efekt ano, ale ne příliš významný,“ uzavřel Sobíšek.

Jaroslav Skalický, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme