Jednorázová daň na vklady na Kypru se možná nejchudších střadatelů nedotkne

Kyperští politici i ministři financí eurozóny jednají o tom, jak zmírnit dopad zdanění vkladů na drobné střadatele. Jednou z možností je i úplné vynechání nejchudší skupiny obyvatel a navýšit daň těm bohatším.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé protestovali před kyperským parlamentem v Nikósii proti zdanění vkladů | Zdroj: ČTK

Podmínky záchranného balíku pro ostrovní stát bude kyperský parlament schvalovat zítra v podvečer. Aby politici zabránili hromadnému vybírání peněz, budou kyperské banky zavřené až do čtvrtka. Ve hře je stále i plán na mimořádné zdanění vkladů na účtech.

Před budovou parlamentu odpoledne demonstrovaly stovky rozhořčených Kypřanů. „Jsem uklízečka a pracuji celé dny, abych vydělala peníze a nakrmila děti a oni nám je teď chtějí vzít? To je nepřijatelné,“ říká jedna z protestujících. Nechyběly ani transparenty s nápisy jako „Merkelová, ukradla jsi naše životní úspory“.

Zdanění vkladů na účtech žene Kypřany k bankomatům

Číst článek

Podle důvěryhodných zdrojů některých deníků ale o uvalení daně na drobné střadatele, tedy lidi mající na účtu méně než 2,5 milionu korun, rozhodli sami Kypřané.

„Zdanění drobných střadatelů nebyl německý nápad. Pokud někdo navrhne jiné řešení, nebudeme s tím mít problém,“ uvedl německý ministr financí Wolfgang Schauble.

Stovky českých firem sídlících na Kypru mohou přijít o část peněz

Číst článek

Německo, a například také Slovensko, sice zapojení střadatelů požadovalo, ale jen těch bohatých, což by se dotklo především ruských oligarchů. Ti mají na ostrově uložených přes 20 miliard dolarů.

„Lidé jsou překvapení, návrh překračuje pravidla a možná také právní předpisy,“ tvrdí zástupce ruské MDM Bank. Podle mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina je návrh neférový a nebezpečný.

Jako špatné, ale jediné řešení komentoval pro Českou televizi záchranný balík pro Kypr český ministr financí Miloslav Kalousek. „Je to samozřejmě nesmírně špatné řešení, ale je přijímáno v situaci, kdy už žádné dobré řešení neexistuje, protože se příliš dlouho dělala neodpovědná politika,“ upozornil Kalousek.

Rusy rozzlobil plán Kypru zdanit bankovní vklady

Číst článek

Jednorázová daň vkladů v kyperských bankách podle mnohých expertů výrazně oslabí důvěryhodnost země. „Může to zasadit smrtelnou ránu celé ekonomice. Na Kypru není zase tak moc pracovních příležitostí, lidi tam pracují hlavně v cestovním ruchu, v bankách nebo spravují offshoreové společnosti. Tímto krokem bankovnictví na Kypru bude vymazáno, protože tam už nikdo své peníze nepošle,“ míní ředitel poradenské společnosti NSG Morison Lukáš Eisenwort.

Podle francouzského ministra financí Pierra Moskoviciho byl ale tento druh záchrany pro ostrov nezbytný. „Finanční a bankovní systém na Kypru je obrovský, netransparentní a také plný peněz ze zahraničí. Dohodli jsme se Kypru pomoct, ale s tím, že sedm miliard musí Kypr najít ve svém hospodářství,“ vysvětluje.

V reakci na záchranný plán Kypru dnes prudce poklesly jak evropské, tak americké akciové trhy.

Silvie Třeslínová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme