Jen 30 procent pracovníků si loni vybralo dovolenou v plné výši, ukázal průzkum

Na dovolenou se těší snad každý. Jenže ne všichni zaměstnanci si ji skutečně vyberou v plné výši. Loni se to podařilo jen 30 procentům pracovníků. Vyplývá to z průzkumu společnosti Jobs.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na pláž ve Sperlonze | Foto: Karolína Rezková

Kdosi řekl, že na chození do práce je nejlepší dovolená. To, jak dlouhou dovolenou nabízí zaměstnavatel, také patří k bonusům, které lidé hodně oceňují.

„Týden dovolené navíc je jedním z nejčastějších benefitů. Je uveden u zhruba třetiny pracovních pozic, které se nově obsazují. Lidé je hodnotí poměrně vysoce. Zpravidla když vidí týden dovolené navíc u pracovní pozice, tak je to láká,“ potvrzuje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čerpání dovolené natáčela redaktorka Jitka Hanžlová.

Proto je celkem překvapivé, že si nakonec většina z nich celou dovolenou ani nevybere.

Podle průzkumu mezi téměř dvěma tisíci respondenty si čtvrtina odpovídajících nevybrala více než polovinu dovolené dané zákonem - tedy 10 a více dní. Méně než pět dní dovolené zbylo loni 26 procentům respondentů. A jen 30 procent si vybralo celou dovolenou.

„Jednak 70 procent zaměstnanců si vlastně dovolenou mezi lety převádí, což jsme ověřovali i v průběhu prosince aktuálním rychlým šetřením, skrz Jobs.cz. A podruhé jsme se v létě ptali, jak si lidé čerpají hlavní dovolenou. Více než čtvrtina lidí si nebere více než týden dovolené v kuse. Jedenáct procent lidí dokonce čerpá méně než týden dovolené v kuse. Mají to opravdu rozkouskované a vlastně si pořádně neodpočinou,“ vysvětluje Dombrovský.

Kromě toho stále více lidí ani při dovolené nepustí práci z hlavy.

„Dvě třetiny lidí podle našich šetření zůstávají i během dovolené v kontaktu s prací s tím, že zhruba čtvrtina během dovolené pracovní záležitosti například skrz chytré telefony a internet řeší podle svých slov velmi intenzivně,“ uvádí Dombrovský.

Za nejbezpečnější opatření považují odborníci odpojit se od počítače úplně | Foto: Stock Exchange, Jakub Krechowicz

Důvodem může být podle něj stále větší napětí na trhu práce. Lidé se o zaměstnání bojí.

„Vzhledem k těm podmínkám, které na trhu panují, si nejsou úplně jisti tím zaměstnáním, které mají, takže se snaží zaměstnavatelům dokazovat, že jsou nepostradatelní. A také to vlastně v kombinaci s ostatními faktory vede k tomu, že sami se čerpání dovolené dobrovolně vzdávají. Což z dlouhodobého hlediska není úplně dobrá strategie,“ míní Dombrovský.

Navíc od loňského roku platí to, že nevybranou dovolenou zaměstnavatelé pracovníkům neproplácí. Určuje to novela zákoníku práce.

„Podle novely zákoníku práce platné od 1. 1. 2012 už tato možnost není k dispozici, což může být pro některé zaměstnance vnímáno jako nevýhoda, možná zpřísnění. Na druhou stranu si nemyslím, že by zde byla příliš rozšířená praxe toho proplácení nevyčerpané dovolené,“ dodává analytik.

Vzhledem k rostoucí nezaměstnanosti se dá předpokládat, že lidí, kteří si nevyberou celou svoji dovolenou, bude přibývat.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme