Jiří Havel: Pokud se zmírní přijímací kritéria, může Česko přijmout euro do roku 2015

Přijetí eura v letech 2014 až 2015 je reálné, Evropská unie by ale měla změkčit podmínky, v pořadu 20 minut Radiožurnálu to řekl europoslanec za ČSSD Jiří Havel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Havel | Foto: Marián Vojtek

"My teď budeme na úrovni deficitu veřejných financí kolem zhruba pěti procent, ale evropský průměr bude zhruba šest až sedm procent. Je tedy možné, že by se dalo vyjednat, že kritéria, která by byla uplatněna na nás, by nebyla tak tvrdá. Že by i setrvání v povinném tunelu, kde musíme udržet kurz, bylo kratší, než bylo doposud. Ale tato jednání ještě nezačala," řekl Jiří Havel.

Podle Havla je důležité udržení rozpočtových schodků v určitém rozmezí - podnikatelé i běžní lidé by si prý měli utáhnout opasky. Na co nejrychlejším vstupu Česka do eurozóny by navíc měla spolupracovat celá politická scéna.

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s hlavním aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.30 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po Stalo se dnes ve 21.30 hodin. Helena Šulcová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu. Připomínky a náměty k pořadu posílejte na adresu 20minut@rozhlas.cz.
Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Přijetí eura v Česku je v nedohlednu. Exportéři už ale po něm prý netouží
Snahy o rychlé přijetí eura jsou nesmyslné
Česko by mohlo euro přijmout nejdřív za tři roky

Martin Veselovský, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme