Rusnok: V ČNB chystáme zpřísnění hypoték. Vlastní nemovitost není lidské právo

Česká ekonomika roste už několik let solidním tempem. Nezaměstnanost je nejnižší v celé Evropské unii a mzdy by letos měly podle prognózy hospodářské komory růst o 8,6 procenta. Zároveň ale někteří odborníci tvrdí, že se ekonomika takzvaně přehřívá. A s tím souhlasí i guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který byl hostem Interview Plus.

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka je to poznat na trhu nemovitostí a především práce. V Česku je nejvyšší zaměstnanost v moderní historii, zároveň jsou ale statisíce volných pracovních míst, která nelze obsadit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

„Jsme mírně nad konstrukční rychlostí naší ekonomiky. Bezpečná rychlost znamená, že nevznikají nové nerovnováhy v oblasti inflace, trhu práce nebo v zahraničním obchodu,“ vysvětluje Rusnok s tím, že ekonomika by ideálně měla růst okolo tří procent HDP, odhad na letošní rok je o půl až jedno procento vyšší.

Banky podle informací ČTK očekávají, že v úterý dojde ke zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. Rusnok připomíná, že ČNB už před rokem vydala upozornění pro banky, aby vedle poměru výše úvěru k ceně nemovitosti zohledňovaly i další ukazatele.

U nás panuje určitá fetišizace vlastnického bydlení a představa, že je to téměř lidské právo. Tak to není. V Německu ve vlastním bydlí ani ne polovina lidí,“ říká Rusnok. 

Objevily se informace, že by například splátka neměla překročit 40 procent čistého měsíčního příjmu a celková výše dluhů pak osminásobek čistého ročního příjmu. Rusnok nechce být konkrétní ohledně připravovaného opatření, není prý ale na místě mluvit o dramatickém zpřísnění poskytování hypoték.

„Centrální banka nemá zájem nikomu upírat možnost pořídit si bydlení. Jde nám o to, aby se banky nedostávaly do nadměrných rizik,“ upozorňuje guvernér.

Jan Bumba, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme