Pokles ekonomiky? Nejrealističtější scénáře jsou ty nejvíce pesimistické, říká guvernér ČNB

„Všechno ukazuje na to, že zásah do ekonomiky způsobený epidemií a zastavením téměř veškerého ekonomického života bude velký,“ vysvětluje guvernér České národní banky Jiří Rusnok důvody, proč banka snížila úrokové sazby na jedno procento. Co může udělat současná krize s bankami a kurzem české koruny? A jaká má centrální banka další opatření?

dvacet minut radiožunálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

Snížení úrokové sazby není podle guvernéra opatření, které by ekonomiku zachraňovalo bezprostředně, ale spíše ve chvíli, kdy se začne vracet do normálních kolejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Banky se chovají pozitivně. Uvědomují si, že je v jejich zájmu zachovat si naprostou většinu svých klientů, ubezpečuje Jiří Rusnok

„Nejrealističtější scénáře jsou bohužel ty nejvíce pesimistické, a ty ukazují, že tady bude pokles ekonomického výkonu asi někde okolo pěti, ale možná také více procent,“ odhaduje Rusnok s tím, že záleží na tom, jak se bude situace dále vyvíjet.

Někteří ekonomové ale upozorňují, že snížení úrokové sazby může vézt k dalšímu oslabení koruny. To Rusnok připouští s tím, že by šlo jen o dočasnou záležitost.

„Pokud by koruna začala prudce oslabovat, jsme připraveni použít devizové rezervy, abychom ji vrátili do koridoru, který považujeme za ekonomicky odůvodnitelný,“ ubezpečuje.

Opatření na podporu bank

Česká národní banka (ČNB) také přijala rozhodnutí o snížení proticyklické kapitálové rezervy na jedno procento. Toto opatření se týká bank a podle Rusnoka bude mít okamžitý efekt. „Banky mohou od prvního dubna tuto část rezervy volně použít ke svému fungování a úvěrování,“ vysvětluje.

Situace v bankovním sektoru je podle něj zatím dobrá, ale až se začnou projevovat ztráty klientů, tak banky budou muset použít část kapitálových rezerv na úvěrové ztráty. „Jde o to, aby byly schopny plynule fungovat i za tohoto šoku, na to dbáme,“ přibližuje postoj ČNB.

Banky se také podle Rusnoka uvědomují, že je v jejich zájmu si zachovat naprostou většinu svých klientů. „Odezva od bank je v této situaci pozitivní,“ říká.

Prokop Havel, Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme