Jižní Korea a EU vyzvaly k rychlému uzavření dohody o volném obchodu

K rychlému uzavření dohody o volném obchodu vyzvali dnes šéfové Jižní Koreje a Evropské unie na summitu v Soulu. Co nejdřív by se podle nich měla uzavřít také rezoluce k severokorejskému jadernému programu. Schůzku vedl český prezident Václav Klaus, hlavní slovo měli i předseda Evropské komise José Manuel Barroso a korejský prezident I Mjong-bak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus, I Mjong-bak, José Manuel Barroso | Foto: AFP

Historicky první summit EU-Jižní Korea měl přispět k urychlení podpisu dohody o bezbariérovém obchodu, o kterou se obě strany snaží již dva roky. Ani dnes se ale politici nedokázali domluvit na několika sporných bodech.

Podpis dohody maří hlavně neshody o vracení celních poplatků některým korejským firmám. Soul totiž společnostem, které dovážejí součástky ze třetích zemí a následně z nich vyrobené produkty vyvážejí, vrací zaplacené clo a od této metody nechce ustoupit.

Evropská unie ale s touto politikou nesouhlasí, protože refundace považuje za porušování volného obchodu a za neférové zvýhodňování korejských firem, které pak získávají na zahraničních trzích cenovou konkurenční výhodu. Smlouvy o volném obchodu se navíc obávají evropské automobilky, protože Korea má velký obchodní přebytek v obchodu s auty.

Podle českého prezidenta Václava Klause, který summitu předsedal, to není nic překvapivého. "Když se nejdřív dohaduje na prvních desítkách nesporných stránek, tak je to v pořádku a jde to rychle, a když se dojde k jedné stránce z padesáti, která má několik detailů, na kterých není shodný názor, tak se to najednou zastaví," poznamenal Klaus.

I bez dokončení dohody o volném obchodu ale Václav Klaus považuje summit za úspěšný. "Stejně jako předchozí summity s Japonskem, Čínou, Ruskem i tento je o vytváření jisté důvěry a o vzájemném poznávání těchto zemí. Myslím, že v tomto smyslu je to summit pozitivní. Podařilo se nám mít i bilaterální jednání s Koreou, i to je pozitivní věc. Korejci nás mají v podstatě rádi a je to jedna ze zemí, kde je možné něco dělat, a oni dělají také u nás," uvedl český prezident.

Do budoucna by těsnější ekonomická spolupráce měla v EU i v Jižní Koreji podpořit hospodářský růst a vytvořit nová pracovní místa. Evropská unie je pro Jižní Koreu po Číně druhým největším obchodním partnerem a zároveň největším jihokorejským zahraničním investorem. Mezi obchodními partnery unie je Pchjongjang osmý. EU má s touto zemí dlouhodobě pasivní obchodní bilanci.

Přečtěte si také:
Summit EU a Ruska byl podle obou stran úspěšný, spory ale nevyřešil
Summit EU-Rusko skončil bez výsledků
Summit EU-Čína: ekonomika, ekologie i lidská práva
Klaus navrhl, aby červnový summit EU řídil premiér Fischer

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme