Jižní Korea a EU vyzvaly k rychlému uzavření dohody o volném obchodu

K rychlému uzavření dohody o volném obchodu vyzvali dnes šéfové Jižní Koreje a Evropské unie na summitu v Soulu. Co nejdřív by se podle nich měla uzavřít také rezoluce k severokorejskému jadernému programu. Schůzku vedl český prezident Václav Klaus, hlavní slovo měli i předseda Evropské komise José Manuel Barroso a korejský prezident I Mjong-bak.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus, I Mjong-bak, José Manuel Barroso

Václav Klaus, I Mjong-bak, José Manuel Barroso | Foto: AFP

Historicky první summit EU-Jižní Korea měl přispět k urychlení podpisu dohody o bezbariérovém obchodu, o kterou se obě strany snaží již dva roky. Ani dnes se ale politici nedokázali domluvit na několika sporných bodech.

Podpis dohody maří hlavně neshody o vracení celních poplatků některým korejským firmám. Soul totiž společnostem, které dovážejí součástky ze třetích zemí a následně z nich vyrobené produkty vyvážejí, vrací zaplacené clo a od této metody nechce ustoupit.

Evropská unie ale s touto politikou nesouhlasí, protože refundace považuje za porušování volného obchodu a za neférové zvýhodňování korejských firem, které pak získávají na zahraničních trzích cenovou konkurenční výhodu. Smlouvy o volném obchodu se navíc obávají evropské automobilky, protože Korea má velký obchodní přebytek v obchodu s auty.

Podle českého prezidenta Václava Klause, který summitu předsedal, to není nic překvapivého. "Když se nejdřív dohaduje na prvních desítkách nesporných stránek, tak je to v pořádku a jde to rychle, a když se dojde k jedné stránce z padesáti, která má několik detailů, na kterých není shodný názor, tak se to najednou zastaví," poznamenal Klaus.

I bez dokončení dohody o volném obchodu ale Václav Klaus považuje summit za úspěšný. "Stejně jako předchozí summity s Japonskem, Čínou, Ruskem i tento je o vytváření jisté důvěry a o vzájemném poznávání těchto zemí. Myslím, že v tomto smyslu je to summit pozitivní. Podařilo se nám mít i bilaterální jednání s Koreou, i to je pozitivní věc. Korejci nás mají v podstatě rádi a je to jedna ze zemí, kde je možné něco dělat, a oni dělají také u nás," uvedl český prezident.

Do budoucna by těsnější ekonomická spolupráce měla v EU i v Jižní Koreji podpořit hospodářský růst a vytvořit nová pracovní místa. Evropská unie je pro Jižní Koreu po Číně druhým největším obchodním partnerem a zároveň největším jihokorejským zahraničním investorem. Mezi obchodními partnery unie je Pchjongjang osmý. EU má s touto zemí dlouhodobě pasivní obchodní bilanci.

Přečtěte si také:
Summit EU a Ruska byl podle obou stran úspěšný, spory ale nevyřešil
Summit EU-Rusko skončil bez výsledků
Summit EU-Čína: ekonomika, ekologie i lidská práva
Klaus navrhl, aby červnový summit EU řídil premiér Fischer

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme