Jižní Súdán bude pro české firmy představovat zajímavý potenciál

Už jen desítky hodin dělí Jižní Súdán od samostatnosti. Ten vznikne rozdělením původního státu, který je známý pod názvem Súdán. O jeho rozdělení rozhodli v lednovém referendu jeho obyvatelé. Přes 98 procent z nich se vyslovilo pro rozdělení země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mapa nového Súdánu v brožuře súdánského ministerstva informatiky | Foto: ČTK/AP, Abd Raouf | Zdroj: ČTK

Vznikne tak nový stát se zatím neprozkoumaným trhem. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Milana Hovorky ministerstvo vývoj sleduje, ale na klíčové kroky je ještě čas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Už jen desítky hodin dělí Jižní Súdán od samostatnosti. Vznikne tak nový stát se zatím neprozkoumaným trhem. Téma pro náměstka ministra průmyslu a obchodu Milana Hovorku.

Vznikne tak nový stát se zatím neprozkoumaným trhem. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Milana Hovorky ministerstvo vývoj sleduje, ale na klíčové kroky je ještě čas.

„Situaci přirozeně monitorujeme skrz zastupitelství v Addis Abebě, ale musíme čekat na oficiální vyhlášení nezávislosti a dodržet všechny diplomatické nóty,“ uvedl Hovorka a dodal:

„Pro české firmy území není neprobádané. Některé už v oblasti podnikají. Jen v minulém roce jsme tam vyvezli zboží v hodnotě 11 miliónů dolarů a nejméně podobný objem zboží lze očekávat v roce letošním.“

Jde především o mechanické přístroje a nástroje, motorová vozidla, traktory, přístroje pro záznam a zpracování dat.

„Struktura je tedy velice zajímavá. Příležitostí pro rozvinutí aktivit na trhu je dost. Vláda navíc avizuje, že hodlá vynaložit stovky miliard dolarů na výstavbu nové infrastruktury, výstavbu sociálního bydlení a zdravotních zařízení. V tom naše ministerstvo také spatřuje značný potenciál,“ zmínil Hovorka.

Lukáš Vincourek, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme