S firmou začínal ve sklepě, Česku pomohl během pandemie. Podnikatelem roku je Josef Průša

Vítězem ocenění EY Podnikatel roku za loňský rok se stal zakladatel a majitel společnosti Prusa Research Josef Průša. Jeho firma patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě. Výsledky organizátoři vyhlásili ve středu večer. Průša bude v červnu reprezentovat Česko na světovém finále soutěže v Monte Carlu, které se letos uskuteční online.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Josef Průša z Prusa Research | Foto: Michal Šula/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Jednatřicetiletý Průša, který na základě rozhodnutí poroty letos v celostátním klání zvítězil, je historicky nejmladším reprezentantem ČR, který bude naši zemi reprezentovat na světovém finále soutěže. To se z důvodu pandemie uskuteční virtuálně,“ uvedla vedoucí partnerka EY v Česku Magdalena Souček.

Průša je podle ní cennou inspirací pro všechny nejen pro své vynikající podnikatelské výsledky, ale i pro svůj aktivní přístup a pomoc při řešení pandemie covidu-19.

Ve sklepě s půjčkou od otce

Už jako mladý se Průša zhlédl ve 3D tisku. Zapojil se do mezinárodního projektu, začal jezdit po světě a přednášet a stále častěji se mu ozývali nadšenci s tím, že chtějí sestavit 3D tiskárnu přímo od něj. Tou dobou studoval na Vysoké škole ekonomické, ale škola ho nebavila.

Jsem na náš národ strašně pyšný, přiznává Průša, autor ochranných štítů z 3D tiskáren pro lékaře

Číst článek

V roce 2012 proto studium ukončil a ve 22 letech založil firmu na výrobu 3D tiskáren. Začínal ve sklepě na pražském Smíchově s půjčkou 200 tisíc korun od otce.

Nyní patří Prusa Research mezi největší výrobce 3D tiskáren a náplní do nich na světě. Jejich výrobky používají firmy i jednotlivci ve více než 160 zemích. Před třemi lety měl Průša 60 zaměstnanců, dnes jich je přes 500. Měsíčně do světa rozešlou kolem 10 tisíc tiskáren, při jejichž výrobě využívají opět své vlastní tiskárny.

Pomoc během pandemie

Průša a jeho tým se rovněž výrazně zapojili do řešení celospolečenských dopadů covidové pandemie. Průša a jeho lidé loni na jaře vyvinuli design ochranného štítu, který následně začali vyrábět a zdarma rozdávat. Celkově rozdali více než čtvrt milionu exemplářů.

Štít je plně certifikovaný, firma na sociálních sítích zveřejnila i detailní postup výroby a podle něj tiskli štíty na 3D tiskárnách dobrovolníci v Česku i ve světě. Firma uvedla, že světovou 3D tiskařskou komunitou byly podle jejího designu vyrobeny miliony štítů.

Vedle toho Průšovi lidé vedli aktivitu Covid19CZ, podíleli se na vývoji plicního ventilátoru CoroVent a tiskli součástky pro covmasky. Zároveň sdílí své interní postupy, jak nastavit hygienu a bezpečnost ve firmě, a to v několika jazycích.

Průša patřil mezi devět lidí oceněných Českým červeným křížem zlatou medailí za pomoc při epidemii covidu-19 na jaře loňského roku. Na udělení medaile Za zásluhy Průšu loni v červenci navrhla prezidentu Miloši Zemanovi Poslanecká sněmovna.

Další vítězové

Technologickým podnikatelem roku 2020 se stali otec a syn Lubomír a Juraj Šabatkovi z vývojářské společnosti IDEA StatiCa. Titul Začínající podnikatel roku 2020 získali bratři Dominik Herka, Jan Herka, Václav Herka ze start-upu Wuders.

Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění si odnesla dvojice Jan Dobrovský a Petr Pudil ze společnosti bpd partners za podporu projektu Post Bellum. Titul Společensky prospěšný podnikatel roku letos putuje do rukou Tomáše Šebka a Rudolfa Ringelhána, zakladatelů virtuální platformy zdravotní péče uLékaře.cz.

O plicní ventilátory vyvinuté za přispění ČVUT požádalo přes 50 českých zdravotnických zařízení

Číst článek

V předchozím ročníku se celostátním vítězem soutěže stal zakladatel a spolumajitel firmy Kiwi.com Oliver Dlouhý.

V minulosti tento titul získali například majitel firmy Unicorn Vladimír Kovář, Eduard Kučera z Avastu, šéf dopravní společnosti Student Agency Radim Jančura, majitel výrobce zdravotnických lůžek Linet Zbyněk Frolík či ředitel Kofoly Jannis Samaras.

Poradenská firma EY (dříve Ernst & Young) pořádá soutěž Podnikatel roku ve světě od roku 1986. Aktuálně se koná téměř v 50 zemích, v Česku letos po jedenadvacáté.

O titul EY Světový podnikatel roku se utká s národními vítězi z přibližně padesáti zemí světa. Od roku 2001, kdy se světový vítěz vyhlašuje, ještě nikdy nezvítězil podnikatel ze střední a východní Evropy. Vítězové posledních pěti ročníků jsou z Indie (2020), USA (2019), Brazílie (2018), Kanady (2017) a Austrálie (2016).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme