Jurečka chce dát farmářům na trzích výjimku z EET. Ministerstvo financí je proti

Drobní farmáři by mohli dostat výjimku z elektronické evidence tržeb. Ministerstvo zemědělství navrhuje, aby se prodejci na farmářských trzích nemuseli do nového systému zapojovat. Týkalo by se to i živnostníků, kteří si přivydělávají a jejich zisk nepřesáhne 20 procent průměrné mzdy. Resort financí se ale dlouhodobě staví proti výjimkám z EET.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farmářské trhy (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Aktron / Wikimedia Commons

Nakoupit ovoce nebo zeleninu ze zahrady můžou lidé na stále více místech v Česku. Ministerstvo zemědělství se ale obává, že už by to tak dlouho být nemuselo. Elektronická evidence tržeb by podle něj mohla být likvidační pro řadu drobných farmářů.

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL proto navrhuje, aby se prodejci na farmářských trzích nemuseli do systému EET zapojit. Novelu do sněmovny předkládá společně s lidoveckým poslancem Jaroslavem Klaškou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle ministerstva zemědělství by EET mohla být pro drobné obchodníky likvidační. Jakou výjimku navrhují, popsal Václav Štefan

„Odůvodnění je, že je to víceméně taková sociální funkce. Je to jen příležitostný přivýdělek, prodej. Zdá se nám, že to není stále se opakující podnikatelská činnost,“ vysvětlil Klaška.

Předseda Asociace farmářských tržišť Jiří Sedláček s návrhem souhlasí.

„Často ty objemy, jako jsou přebytky ze zahrad a podobně, jsou tak nízké a tak marginální, že nestojí za to nejenom jednotlivým účastníkům si technologii pořizovat, ale hlavně ani státní správě vynakládat prostředky k tomu, aby se činností zabývala,“ zdůvodnil.

Ministerstvo financí je ale dlouhodobě proti výjimkám z elektronické evidence tržeb. Podle úřadu farmáři, kteří prodávají vlastní produkci, budou tržby elektronicky evidovat nejdříve od února 2018. Na přípravy tedy prý budou mít dost času.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme