Kabinet podpořil sloučení hutí i vydání židovského majetku

Přibližně 22 miliard korun vydá stát v příštích letech na restrukturalizaci hutí. Rozhodla o tom vláda, která souhlasila se sloučením Nové huti, Vysokých pecí Ostrava a Vítkovice Steel do společného Českého ocelářského podniku. Hlavní náklady spojené s přeměnou těchto firem ale podle ministra průmyslu Miroslava Grégra ponese nový majitel - vítěz výběrového řízení. Jeho podmínky stanoví společně s vládou privatizační poradce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Grégr po jednání vlády řekl, že proces restrukturalizace už nebude provádět stát, ale vítěz výběrového řízení vypsaného vládou. Stát by se měl především podílet na řešení sociálních a zaměstnaneckých dopadů restrukturalizace a na likvidaci ekologických škod pocházejících z minulosti. Měl by se také také podílet na výzkumných a vývojových programech. Zda celá operace bude pro stát zisková nebo "za nulu", nedokáže ministr průmyslu předem určit.

Vláda také svým nařízením rozhodla o vydání prvních 12 pozemků a jedné budovy Federaci židovských obcí. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka jde jen o první část majetku, který bude vydán v rámci zmírnění některých majetkových křivd způsobených holocaustem. Po nezbytném došetření majetkoprávních vztahů u dalších požadavků, které Federace židovských obcí uplatnila, bude sestaven další seznam, který pak ministr financí předloží vládě.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme