Kalifornie zkouší prodat dluhopisy a zachránit se tak před bankrotem

Kalifornie začala s prodejem dluhopisů za 14 miliard dolarů. Zadlužený americký stát se pro tento krok rozhodl v době, kdy zájem o podobné investice na trzích výrazně ochlazuje. Obavy z možných bankrotů měst i celých států se totiž v Americe zvyšují. Prémie, které si za půjčky žádá trh, společně s tím výrazně rostou. Nejen proto současný stav někteří experti přirovnávají k problémům eurozóny s Řeckem, Irskem a dalšími státy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most Golden Gate

Most Golden Gate | Foto: Corel GALLERY

Deficit veřejných financí Kalifornie se během roku a půl má vyšplhat na 25 miliard dolarů. Podle ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše ale její situace není tak špatná a bankrot jí zatím nehrozí: „Zatím situace nedospěla tak daleko, aby bylo na místě hovořit o státu na kraji bankrotu. Kritických bude nadcházejících 14 dní, ve kterých má Kalifornie prodat 14 miliard dolarů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech Kalifornie mluvil na Rádiu Česko ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš

„Je pravda, že to přichází v poměrně těžké chvíli, kdy obecně rostou výnosy za americké dluhopisy a ve světě navíc roste averze k riziku. Je pravděpodobnější, že si Kalifornie bude půjčovat dráž, než byla zvyklá, což jí může přidělat určité vrásky na čele. Zatím tam nevidím moment paniky, který by měl zemi dostat někam na hranu bankrotu, kam se dostalo například Řecko,“ vysvětlil ekonom.

Známá analytička Whitneyová ale varuje, že by Kalifornie, sedmá největší ekonomika světa, mohla způsobit Americe podobné problémy, jako Řecko Evropě. Bureš takový scénář nevylučuje, myslí si ale, že Spojené státy by takový problém vyřešili rychleji a jednodušeji než Evropská unie:

„Vyloučit to nedokážu, akorát říkám, že v tuto chvíli to ještě není situace Řecka z hlediska toho problému. Narozdíl od Evropské unie by záchranné práce v USA, respektive nějaký záchranný balík, probíhaly daleko jednodušším způsobem. Koordinace by nebyla tak složitá jako v případě 27 členských zemí.“

„S tím souvisí, že by se spekulantům na trzích chtělo daleko méně agresivně sázet proti Kalifornii než proti Řecku, kde ve prospěch sázek proti místnímu dluhopisovému trhu hrál fakt, že to je relativně menší dluhopisový trh, kde je malé množství spekulativních obchodů,“ vysvětlil ekonom Poštovní spořitelny.

Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme